1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
2 years ago
9

Answers choices are in the picture

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]2 years ago
6 0

Answer: I believe the answer is b.

You might be interested in
What is thirty-four and twelve hindredths in expanded form?
strojnjashka [21]
The answer is two hundred thirty four.
6 0
3 years ago
A family paid $26.400 as a down payment for a home. If this represents 16% of the price of the home, find the price of the home.
Vlada [557]
The correct answer is:

How to find X if P percent of it is Y. Use the percentage formula Y/P% = X

Convert the problem to an equation using the percentage formula: Y/P% = X
Y is 26,400, P% is 16%, so the equation is 26,400/16% = X
Convert the percentage to a decimal by dividing by 100.
Converting 16% to a decimal: 16/100 = 0.16
Substitute 0.16 for 16% in the equation: 26,400/0.16 = X
Do the math: 26,400/0.16 = X
X = 165,000
So $ 165,000 is the price of the home.

I hope this helps you!!
7 0
3 years ago
If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalen
Alisiya [41]
The answer is <span>2(–4y + 13) – 3y = –29

Step 1: Express </span><span>x from the second equation
Step 2: Substitute x into the first equation:

The system of equations is:
</span><span>2x – 3y = –29 
x + 4y = 13

Step 1: 
</span>The second equation is:    x + 4y = 13
Rearrange it to get x:         x = - 4y + 13

Step 2:
The first equation is:          2x – 3y = –29 
The second equation is:    x = - 4y + 13
Substitute x from the second equation into the first one:
2(-4y + 13) - 3y = -29

Therefore, the second choice is correct.
5 0
3 years ago
I need help on 2,5,9
USPshnik [31]

Answer:

2. -4/3

5. 128/105

9. -5/6

3 0
3 years ago
Ann thought of a number N, multiplied it by 5 and added 7. Then she told the result R to Jim. side note R=5n+7 using the previou
Neporo4naja [7]

Answer:

the answer is (R-7)÷5

Step-by-step explanation:

JNFZVZFN

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How long would it take to lay 8 rows of 18 bricks each at a rate of 4 bricks per minute
    15·2 answers
  • yoga express charges a $30 membership fee and a $25 monthly fee. Beginners yoga charges an $80 membership fee and a $15 monthly
    14·2 answers
  • Jake’s height is 4.5 feet Explain how to round Jake’s height to the nearest foot
    12·1 answer
  • 40oz= lb need to be converted
    5·2 answers
  • QUESTION 5
    7·1 answer
  • Name a fraction bigger than 1/1000.
    13·1 answer
  • Milo pays $3 per pound for dog food at Pat's Pet
    12·1 answer
  • Plz help
    7·1 answer
  • Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
    14·2 answers
  • Can someone please help? This is difficult.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!