1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
2 years ago
10

What's the 100th term of 2,4,6,8,10,12,14

Mathematics
2 answers:
Sidana [21]2 years ago
6 0

Answer:

200

Step-by-step explanation:

idtdycnchchvjcjvj

Otrada [13]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

a_{100}= 2 x 2-1^{100-1}

200

You might be interested in
PLEASE ANSWER ASAP,
Vlad1618 [11]
That is correct (10)   Rate = 40/4 = 10 ft / s
5 0
3 years ago
Find the domain and range of the function:<br> f(x) =5-x-3 to the square root<br> Domain:<br> Range:
mario62 [17]
Domain: ( -infinity, infinity ) , { x|x € R }
Range: ( -infinity, infinity ) , { y|y € R }
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your team scores and -8 and -for on the first two rounds of a game how can you use addition to find your Teams total score
viktelen [127]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

-8-4=-12

because -×-=+

and -+-=-

why because when you add the highest number gives you the sign

4 0
2 years ago
Ms. Ford is buying bundles of virgin hair from She’s Happy Hair that costs $75 per bundle, but $42.50 for shipping. If Ms. Ford
Pani-rosa [81]

Answer: 7 bundles.

Step-by-step explanation:

The cost per bundle is $75.

The cost for shipping is $42.50

She spent $567.50 in total.

The shipping is paid only one time, as all the bundles can be packaged togheter.

Then after paying the shipping, the left spent is:

$567.50 - $42.50 = $525

And each bundle costs $75, then the number of bundles that she bought will be equal to the number of times that we have $75 in $525. This is equal to the quotient between $525 and $75.

N = $525/$75 = 7

She bought 7 bundles

3 0
2 years ago
A package of 8 notebooks costs $10.80. This equation can be used to determine the cost, n, in dollars, of each notebook in the p
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

$1.35

Step-by-step explanation:

8n = 10.80

Divide both sides by 8 to get n alone.

n = 10.80/8 = $1.35

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line that passes through the points (3,-2) and (6,3)?
    13·1 answer
  • At a particular food processing factory, a machine is supposed to package mixed nuts such that each package contains 50% peanuts
    5·1 answer
  • Why does the liquid in a thermometer rise on warm days and drop on cold days
    12·1 answer
  • Really need help with this problem. Picture included
    14·1 answer
  • Sketch a horizontal cross section
    13·1 answer
  • 2 inches on the map represents 0.5 miles on the ground. Find the scale ratio.
    12·1 answer
  • MATH AID PLEASE HELP?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    9·1 answer
  • A) Each exterior angle in a regular n-gon measures 40˚. How many sides does this n-gon have?
    10·1 answer
  • Please helppppppppppppp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!