1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VLD [36.1K]
3 years ago
6

TASK

Mathematics
2 answers:
Sindrei [870]3 years ago
8 0

Answer:

1312 quarts

Step-by-step explanation:

1 cup = 4 quarts

328 ^ 4 = 1312

SVETLANKA909090 [29]3 years ago
3 0

Answer:

  • 82 quarts

Step-by-step explanation:

Each elf gets 1 cup of milk

Number of elves = 328

1 quart = 4 cups ⇒ 1 cup = 1/4 quart

<u>Required volume of milk is:</u>

  • 328 cups = 328*1/4 quarts = 82 quarts

82 quarts of milk to be ordered

You might be interested in
Latrina received 18 letters and 8 bills. What is the ratio of bills to letters?
kolbaska11 [484]

Answer:

8 to 18

Step-by-step explanation:

8 to 18

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(-4^-2) (49^-1/2)<br><br> Evaluate the expression
Marizza181 [45]

Answer:

-1/112

Step-by-step explanation:

-4^{-2}=\frac{1}{-4^2}=-\frac{1}{16} \\ \\ 49^{-1/2}=\frac{1}{49^{1/2}}=\frac{1}{7} \\ \\ (-1/16)(1/7)=-1/112

5 0
2 years ago
What is the slope of the line shown below?<br> A. -2<br> B. 2<br> C. - 1/2<br> D. 1/2
r-ruslan [8.4K]
It is B bc the slope would be 2/1 witch equals 2
4 0
3 years ago
a box of cereal weighs 600 grams . how much is this weight in pounds ? explain or show your reasoning .
lyudmila [28]

Answer:

600 Grams = 1.323 Pounds

Step-by-step explanation:

1 gram equals 0.0022 pounds

600 x 0.0022 = about 1.323

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $103.32. He incorrectly calculates the unit price at $14.76 per p
kvv77 [185]

Answer:

The correct unit price would be $1.23.

The contractor divided 103.32 by 7, resulting in an error.

Step-by-step explanation:

If we know a dozen equals 12, then 7 dozen looks like:

7(12)

Multiply.

84

Now we know the contractor purchases 84 pairs of padded work gloves.

Let's find our unit price:

<em>unit price =</em> \frac{cost}{units}

Substitute.

<em>unit price = </em>\frac{103.32}{84}

Divide.

<em>unit price = </em>1.23<em />

<em>__</em>

To find the error of the contractor, let's try substituting in a number (7) provided in the question to see if we get $14.76 per pair:

\frac{103.32}{7}

Divide.

14.76

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please Help! I need help to my math question
    11·2 answers
  • Is y equals x to the third power + x equals -3 then what does y equal
    15·1 answer
  • Find the area in this picture
    9·1 answer
  • Which of the following statement is true? Select all that apply.​
    13·1 answer
  • Multiplying fractions by whole numbers 7x4/8 equal
    7·2 answers
  • Ashley's cell phone costs $5 per month plus 10 cents per minute. Her friend's costs $3 per month plus 15 cents per minute. For w
    12·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest
    15·1 answer
  • Find the missing side
    15·1 answer
  • Rip XXXTentacion ........
    15·2 answers
  • What is the approximate solution of this system of equaltion y=x^2+3x+3 , y=x^2+x+2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!