1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
12

PLEASE ANSWER ASAP !!!!!!

Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
6 0

Answer:

-2, -7 is the answer to the question

You might be interested in
$907,701,000,000 in scientific notation?<br><br><br> Please explain your answer! :)
Mumz [18]
907,701,000,000 in scientific notation is 9.07701 * 10^11.
8 0
3 years ago
What is the equation of the line parallel to 3x + 5y = 11 that passes through the point (15, 4)?
soldier1979 [14.2K]

Answer:

The answer is

<h2>y =  -  \frac{3}{5} x + 13</h2>

Step-by-step explanation:

Equation of a line is y = mx + c

where

m is the slope

c is the y intercept

To find the equation of the parallel line we must first find the slope of the original line

The original line is 3x + 5y = 11

We must first write the equation in the general equation above

So we have

5y = - 3x + 11

Divide both sides by 5

<h3>y =  -  \frac{ 3}{5} x +  \frac{11}{5}</h3>

Comparing with the general equation above

Slope = - 3/5

Since the lines are parallel their slope are also the same

Slope of parallel line = - 3/5

So the equation of the line using point

(15, 4) and slope - 3/5 is

<h3>y - 4 =  -  \frac{3}{5} (x - 15) \\y - 4 =  -  \frac{3}{5} x + 9 \\ y =  -  \frac{3}{5} x + 9 + 4</h3>

We have the final answer as

<h3>y =  -  \frac{3}{5} x + 13</h3>

Hope this helps you

8 0
3 years ago
. To graph the equation, first plot 5 points on the graph: one point with =x0 , two points with negative x -values, and two poin
TEA [102]
K (this has to be 20 characters long so I am typing this)
3 0
3 years ago
Juan drove 126 miles in 3 hours. If he continued at the same rate, how long would it
SSSSS [86.1K]

Answer:

if he drove 9 hours it would 378 miles

6 0
3 years ago
Read 3 more answers
Solve the system of linear equations using multiplication.
Anna71 [15]

Answer:

(8,-1)

Step-by-step explanation:

The given system is:

3x+3y=21

6x+12y=36

Since I prefer to use smaller numbers I'm going to divide both sides of the first equation by 3 and both sides of the equation equation by 6.

This gives me the system:

x+y=7

x+2y=6

We could solve the first equation for x and replace the second x with that.

Let's do that.

x+y=7

Subtract y on both sides:

x=7-y

So we are replacing the second x in the second equation with (7-y) which gives us:

(7-y)+2y=6

7-y+2y=6

7+y=6

y=6-7

y=-1

Now recall the first equation we arranged so that x was the subject. I'm referring to x=7-y.

We can now find x given that y=-1 using the equation x=7-y.

Let's do that.

x=7-y with y=-1:

x=7-(-1)

x=7+1

x=8

So the solution is (8,-1).

We can check this point by plugging it into both equations.

If both equations render true for that point, then we have verify the solution.

Let's try it.

3x+3y=21 with (x,y)=(8,-1):

3(8)+3(-1)=21

24+(-3)=21

21=21 is a true equation so the "solution" looks promising still.

6x+12y=36 with (x,y)=(8,-1):

6(8)+12(-1)=36

48+(-12)=36

36=36 is also true so the solution has been verified since both equations render true for that point.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Roberto will save 1/6 of his allowance each day.If he gets $2.00 a day, about how much money will he save each day?Round your an
    9·2 answers
  • What is the solution to the system of linear equations?
    7·2 answers
  • Which of the following expressions is equivalent to 4,325,000,000
    9·1 answer
  • Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​
    10·2 answers
  • Is x^2-49 a difference of two squares?
    14·1 answer
  • Chelsea sitting 8 feet from the foot of a tree. From where she is sitting the angle of elevation of her line of sight to the top
    14·1 answer
  • A pay phone at a shopping mall charges $0.68 for the first four minutes and $0.21 for each extra minute (or part of a minute).
    15·1 answer
  • HELP NEEDED BRAINLIEST AND 5 STAR Is it posible to make a triangle with 3 feet, 8 feet, and 4 feet. Explain why or why not plzzz
    15·1 answer
  • Help me please i need it
    8·1 answer
  • Use the drawing below to answer the questions that follow.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!