1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
2 years ago
11

What is the period of y=4cos5x

Mathematics
1 answer:
kvasek [131]2 years ago
5 0

you take 2pi and divide it by bits stolen from the equation its explained more in the screennshot

You might be interested in
You have a bag of 12 marbles, 5 red, 3 green, 2 yellow & 2 orange. What is the P( red, then orange) WITHOUT replacing the fi
Readme [11.4K]

Answer:

Total number of marbles = 12

P (1 red & 1 orange) =

\frac{1 + 1}{12}  \\  =  \frac{2}{12}  \\  =  \frac{1}{6}  \\  = 0.16

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10 2/3 rounded to the nearest half
Margaret [11]
10 1/2

Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is thesimlified form of sqrt(48n^9)
garik1379 [7]
4n^4 √3n I believe would be the simplified form.
4 0
3 years ago
For which value of c will the equation 2x-5=2x-c have an infinite number of solutions?
Vesnalui [34]
There will be infinite answers for x if the equation if the same on both sides, so c=5
5 0
3 years ago
If twelve pounds of nails cost $3.84,what is the unit cost
Murljashka [212]

Hey!

---------------------------------------------

Solution:

12 pounds = $3.84

3.84 / 12 = $0.32 per pound

---------------------------------------------

Answer:

$0.32 per pound (unit)

---------------------------------------------

Hope This Helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Word problem plz help thanks fam 7.04​
    11·2 answers
  • The Baltimore Aquarium requires 3 adult chaperones for every 15 students on a field trip. How many chaperones would be needed fo
    12·1 answer
  • Multiply and simplify:
    15·1 answer
  • Katie is selling lemonade for 1.50 per cup she decides to put on a scale for 0.90 what percent discount did she give one her lem
    11·1 answer
  • An eye doctor charges an exam fee, plus a charge for the number of boxes of contact lenses purchased.
    13·1 answer
  • At a currency exchange, 11 U.S. dollars can be exchanged for 10 Euros. How many U.S. dollars will you receive for 1 Euro?
    6·1 answer
  • 25.5 divided by 1.25
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent €2x5/18? Assume x>0.
    7·1 answer
  • What are the coordinates of the point that is common to the graph of f(x) = (2/3) ^ x and the graph of f(x) = (3/2) ^ x
    13·1 answer
  • What is the additive inverse of the number given below?<br> 6
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!