Answer:
Width is 3x+7 units
Step-by-step explanation:
In the attached file
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
The original price of the item is $28.
Step-by-step explanation:
So to find the original price, we have to divide the sale price by the result of one minus the discount in percentage form.
So:
First convert 25% to a decimal, 0.25.
OP(original price) = 21 ÷ 1 - 0.25 =
1 - 0.25 = 0.75
21 ÷ 0.75 = 28.
If (x-24)0.25 = 4, distribute 0.25 within the parenthesis.
0.25x - 6 = 4
0.25x = 10
Divide both sides by 0.25
x = 40