1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
10

People use water to cook, clean, and drink every day. An estimate of 15.5% of the water used each

Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]3 years ago
5 0

Answer:

260 gallons

Step-by-step explanation:

An estimate of 26.5​% of the water used each day is for cleaning and a family uses 68.9 gallons of water a day for cleaning​,

Percentage of water used for cleaning= 26.5%

Gallons of water used for cleaning= 68.9

Let the number of gallons used everyday be represented by g. This will give:

26.5% of g = 68.9

26.5/100 × g = 68.9

0.265 × g = 68.9

0.265g = 68.9

Divide both side by 0.265

0.265g/0.265 = 68.9/0.265

g= 260

260 gallons of water are used everyday

You might be interested in
What is 0.00000004 as a power of 10?
MrRissso [65]

Answer:

0.04

Step-by-step explanation:

becausse thats the tenth power

8 0
3 years ago
What is the vertex of function f(x)=(x-3)(x+5)?
butalik [34]

Answer:

( − 1 , − 16 )

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
How many times larger is “8 x 10 to the power of 4” then “8 x 10 to the power of 1”
Pachacha [2.7K]
The Answer would be D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sells candles. Each candle costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each candle by $1.75. Ke
umka2103 [35]

Answer:

pretty sure its 4.69

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this I have trouble with it
Strike441 [17]
For the 1 first problem you have to do additive inverse where the subtraction sign is and then combine all the z's and then combine the normal numbers and then put plus sign in between
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Troy signed up for a new cell phone plan which charges him a fee of $40 per month, plus $0.05 for each text message that he send
    13·1 answer
  • Multiply: 4.56 x 10,000.To multiply, move the decimal point 4 places to the right in the decimal 4.56 true or false​
    14·1 answer
  • Emma buys packets of coloured beads.
    5·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Samir paid 15.50 in shipping charges on a package that weighed 20 pounds. If shipping costs certain set amount per pound, what s
    5·1 answer
  • Pedro drew the graph of F(x). He noticed that it was not possible to draw a horizontal line that intersected the graph in two po
    13·1 answer
  • Can someone help me with it? click on the photo to see it in full screen
    10·1 answer
  • Pls answer! Drag statements and reasons to each row to show why the slope of the line between
    14·1 answer
  • B. f(-3) = 1, f(5) = -2
    9·1 answer
  • I NEED HELP!! THIS MY FINAL!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!