1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
7

At Picture Perfect Pizza the price for 2 slices of pizza is $3.00. At Pizza Outpost

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
6 0

Answer:

You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.

Step-by-step explanation:

First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.

Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50

Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75

Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12

Pizza Outpost: $1.75*8 = $14

You might be interested in
Determine the lateral and surface area of each triangular prism<br><br><br>​
Flura [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

lateral surface area=(sum of sides)×height

Total surface area =2×base area +lateral area

4 0
3 years ago
I NEED HELP ASAP PLEASEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
arlik [135]

Answer:

I KNOW the answer...IT IS (A)

4 0
3 years ago
You spend 30 minutes reading emails. You then spend 3 hours watching television. write the ratio of the amount of time spent rea
oksano4ka [1.4K]

Ten minutes to 1 hour

8 0
3 years ago
What are the factors of 21?
inysia [295]
Factors of 21    1,3,7,21
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with this question ASAP <br><br> Thank you so much
aniked [119]

Answer:

t1= -4

Given that result we must now find "n"

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help!! Picking Brainliest! I need an answer fast...
    10·1 answer
  • What is the actual length of the flower garden
    9·1 answer
  • a blank CD can hold 70 minutes of music. So far, you have burned 25 minutes of music onto the cd. You estimate each song lasts 4
    12·2 answers
  • Plz help ASAP !!!!!!!!!!<br> WILL MARK BRAINLIEST <br><br> Thank u!
    15·1 answer
  • Chucks appliance repair charges a $25 service fee plus $35 for each hour the repair takes. Write an equation that relates the to
    12·2 answers
  • The prime factorization of 236
    11·2 answers
  • What is the y coordinate of the point shown in the graph ​
    10·1 answer
  • Epress the ratio of cooking oil(80ml) to the milk (250 ml) of the recipe​
    8·1 answer
  • at a snack, a milkshake costs $1.19, a cheeseburger costs $3.19, and an order of sweet potato fries costs $2.89. austin is going
    14·1 answer
  • A jogging track has a length of 1144 yards yd. How long is this in miles mi? First fill in the blank on the left side of the equ
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!