1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
2 years ago
8

8 = 3a – 4 what is value of a ?

Mathematics
1 answer:
expeople1 [14]2 years ago
7 0

Answer:

a=4

Step-by-step explanation:

8=3a-4

12=3a

a=4

You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP! How many three-digit numbers are multiples of neither 5 nor 7?
Temka [501]
 Best Answer

999/7 is just over 142

 

100/7 is just over 14

 

so there are (142 - 14) = 128 numbers that are multiples of 7, hence there are 999-99-128 = 772 numbers that are not multiples of 7.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the relationship between x and y is quadratic,
maxonik [38]
I am not sure but I think I know ok
4 0
3 years ago
M∠3 + m∠6 =180° True or False?
Natali5045456 [20]

Answer:

False. Because it is the answer.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!! whoever answers first will get brainliest
djverab [1.8K]

The first answer: you have to 560-200 which equals 360 then divide by 45 which equals 8 so your answers 8

The second answers: first 6.91- 1.45= 5.46 then take 5.46 and divide by 0.42 which equals 13 so your answers 13

7 0
3 years ago
What is the domain of the following function?
SashulF [63]

Answer:

third option (-3,3,5,9)

Step-by-step explanation:

domain is the starting point of the set (x coordinate )

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the measure of
    13·2 answers
  • Last year alvina contributed 85$ per month toward her 401k account if her employer matched 20% of her contributions, what was th
    7·1 answer
  • If one set of 16 ping-pong balls cost $8, how much will 320 ping-pong balls cost???
    12·1 answer
  • The two-way table below describes
    9·1 answer
  • PLZZZ HELPPP THIS IS DUE!!
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    7·2 answers
  • A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    13·2 answers
  • I really need help who can help me?
    9·1 answer
  • PLEASE HELLPO I NEED SOMEONE PLS
    15·1 answer
  • Grade 7 Checkpoint 4- Part 1<br> What is the value of x?<br> Enter your answer in the box.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!