<span>The quadratic formula is the solution of the quadratic equation. There's other ways to solve it, but the quadratic formula the easiest/most convenient.
</span>
Answer:
64 pizzas
Step-by-step explanation:
4 hours is 240 minutes
12 x (240 / 45) = 64
Answer:
4
Step-by-step explanation:
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
288 ft³
Step-by-step explanation:
Volume of the pyramid,
base area × height × (1/3)
= (9×8)×12/3
= 72×4
= 288 ft³