I think the correct answer would be : (-8,3)
I hope this helps !
Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
Answer:
x = -11
Step-by-step explanation:
Considering tripled means multiplied by 3 because of tri, we know that we can use the equation 3x = -33.
To solve this we can divide both sides by 3:
3x = -33
x = -11
This gives our answer of -11.
Answer:-6
Step-by-step explanation: