1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
8

Triangle ABC is shown on the coordinate grid. The coordinates of each vertex of the triangle are integers.

Mathematics
1 answer:
Aleksandr [31]3 years ago
6 0

Answer:

m=-4/3

Step-by-step explanation:

Rise/run

it goes up -4 units and over 3

-4/3

You might be interested in
Simple interst for $750 at 6.5 interest for 3 years
ser-zykov [4K]
Considering that you mean 6.5% interest yearly, the interest gained would be:
$146.25

and the total amount would be $896.25

Hope this helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2,606 + 7,025?
cestrela7 [59]

Answer:

2606 + 7025 = 9631

Pls mark me brainliest

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris made his aunt a garden. The width is 7 2/5 ft and the length is 5 1/2 ft. What is the area of the garden?
pishuonlain [190]

Answer:

Hello! if Chris garden is a square shape then the answer is 40 7/10 in fraction form or 40.7 in decimal form

6 0
2 years ago
Inverse for f(x)=1/2x+3
Semenov [28]

Answer: f^{-1}(x)=2x-6

Step-by-step explanation:

To find the inverse, we want to switch the y with x and x with y. Once we do that, we solve for y.

y=\frac{1}{2}x+3        [switch x and y]

x=\frac{1}{2}y+3        [subtract both sides by 3]

x-3=\frac{1}{2} y        [multiply both sides by 2]

y=2x-6

Now, we know that  f^{-1}(x)=2x-6.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklace
valentina_108 [34]

Answer:

If the total cost of the 4 necklaces was 18.40 then that means in order to find out how much she spent on pendents she needs to subtract the amount of beads from from the total cost so,

18.40-11.20=7.20

And cause she made 4 necklaces she is going to need to divide 7.20 by 4 to find out the cost of money that she had spent on each necklaces pendants.

7.20÷4=1.80

Meaning that she had spent $1.80 on each necklaces pendants

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for X . Be sure to reduce your answer . check your answer
    7·1 answer
  • Choose the correct equation for the line shown on the graph?
    15·2 answers
  • 4147.21= m -[98+(.035m)+(.015m)+(.062m)+(.0145m)]
    9·1 answer
  • Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between two brands of tomatoes. Find the unit rate for
    13·2 answers
  • What is a equivalent fraction of 12/18
    8·2 answers
  • a vet borrows $12,000 for 4 years. The total interest paid was $875. what was the interest rate on the loan
    5·1 answer
  • Find the domain of f(x)=sec(2x)
    6·1 answer
  • Hello can someone PLEASE PLEASE help me with this question!!!
    6·1 answer
  • Can somebody help with this
    13·1 answer
  • Hi please answer,
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!