Answer:
The answer is j
Step-by-step explanation:
Answer:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
When dividing or multiplying by a negative number, remember to flip the inequality sign.
-3x < 15
x > -5 (divide -3 on both sides, flip the inequality sign)
The correct options are 2 and 9. (D and E)
Answer:
19.75
Step-by-step explanation:
while she divided the remainder 3 (then you bring down the 0) she accidentaly put 30 in 19.30 so thats why
while the correct way is to keep going with the equation until you have no remainder