1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
6

What is the average speed in miles per hour if a driver has traveled 8 miles in 10 minutes?

Mathematics
1 answer:
Contact [7]3 years ago
8 0

Answer:

48 MPH

Step-by-step explanation:

10 mins times 6= 60 mins which is an hour

8 miles times 6= 48 miles

This means the average is 48 MPH

You might be interested in
I will give brainlist please someone help!!!​
Cerrena [4.2K]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

Alternate angles are congruent.

7x - 9 = 3x + 15               {Subtract 3x form both sides}

7x - 3x -9 = 15

      4x - 9=15            {Add 9 to both sides}

           4x = 15+9

           4x = 24

           x = 24/4

x = 6

6 0
3 years ago
So I need help with this. Why Do we seat?​
r-ruslan [8.4K]

Answer:

When we stand our muscles are working a little bit, and if we're moving around, our muscles are working even more, so we sit down to take a little bit of a break, but the problem starts when we sit down for too long. ... If we sit for too long, it's not good for our heart.

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
2 years ago
The graph of y = –3x + 4 is:
Savatey [412]
I believe it is c idk the question really doesn't make that much sense
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph x<2 . Please help this is URGENT i could flunk the 9th grade. I need the correct answer i will give 100 POINTS.
s344n2d4d5 [400]

Answer:

Bottom left

< means that it's dashed line

7 0
3 years ago
Mei spent $25 on a magazine and some candy bars. If the magazine cost $5 and each candy bar cost $4, then how many candy bars di
Triss [41]
5 because 5+4x5=25 therefore she bought 5 candy bars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which situation can be represented by this equation?<br> 1/2x + 20 = 32
    10·1 answer
  • Error Analyst:Your classmate says that 8^10×8^3 is equivalent to 8^30 . Identify the mistake your classmate made and give the co
    10·1 answer
  • Need it ASAP please.
    6·1 answer
  • Work out the value of x.<br>Need answer soon :) ​
    13·1 answer
  • Please help i will mark brainly!
    9·1 answer
  • a cell phone company charges $60.00 a month for up to 1 gigabyte of data. the cost of additional data is $0.05 per megabyte. if
    13·2 answers
  • A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Figure o of a tile pattern has 3 tiles. This pattern grows<br> by 5 tiles each figure.
    14·1 answer
  • Find the product. 6,372 x 75
    8·1 answer
  • Show how to solve the equation in the picture
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!