1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
7

(2m^(2)+5m^(4))+(6m+9m^(4))

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
7 0

Answer:

=14m^4+2m^2+6m

Step-by-step explanation:

Trust me.

You might be interested in
Five year old weighs 75 decagrams how does he weigh in centigrams
tangare [24]
75000.00 centigram (cg - cgm)
7 0
3 years ago
Help me and fast please
iogann1982 [59]

Answer: the answer is C

Step-by-step explanation: we know this because a straight line is 180 degrees.  So given 140 degrees we know that g= 40.

8 0
3 years ago
160% as a decimal Please help
kolezko [41]

Answer:

160/100=1.6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which statement is true about Angle B P D? Line A B intersect line C D at point P. It is adjacent to Angle A P C. It is compleme
mel-nik [20]

Answer:

It is congruent to Angle A P C

Step-by-step explanation:

we know that

<u><em>Vertical angles</em></u> are the angles opposite each other when two lines cross. They are always congruent.

In this problem we have that

m\angle APC=m\angle BPC -----> by vertical angles

see the attached figure to better understand the problem

therefore

It is congruent to Angle A P C

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the movies, a couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85. At the same theater, a family bought 3 medium dri
m_a_m_a [10]

Answer:

a) the cost of one medium drink be $3.80

b) the cost of a large popcorn be $6.25

Step-by-step explanation:

Let the cost of one medium drink be $x

and the cost of a large popcorn be $y

According to question,

A couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85.

2x + y = 13.85      ..............(1)

A family bought 3 medium drinks and 2 large popcorn for a total of $23.90

3x + 2y = 23.90      ..............(2)

Using Elimination method to solve the system of equation,

Multiply equation (1) by 2 , we get,

4x + 2y = 27.70      ..............(3)

Now, subtract equation (2) from (3), we get,

4x + 2y-(3x + 2y) = 27.70 - 23.90

4x + 2y-3x - 2y = 3.80

4x -3x = 3.80

x = 3.80

Substitute, x = 3.8 in (1) ,

2(3.80) + y = 13.85  

7.60 +y = 13.85

y = 6.25

Therefore, the cost of one medium drink be $3.80

and the cost of a large popcorn be $6.25



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product of (3.7 •10^4) and 2.
    7·2 answers
  • 1. What is factorization? <br>2.Find the factorization of 891 and please explain!<br><br>Thank you!
    8·1 answer
  • 7(x-7)+9 (4+4x)<br> Please help
    13·2 answers
  • Please help me i really need help please
    14·1 answer
  • A large 32x+1 square units
    6·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLS DUE TODAY !!!
    6·1 answer
  • You want to buy some rice. An 8-ounce package costs $2.72. A 12-ounce package costs $4.32. A
    8·1 answer
  • 15 divided by 3.15 what is the unit rate
    8·1 answer
  • King raised $28, which is 35% of their goal.<br> What is the band's goal?
    10·1 answer
  • Jonah found that the equation -2|8-6|-6=-12
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!