Answer:
3
Step-by-step explanation:
First we must find the total boxes of pens
15 + 9 = 24
Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens
$72 / 24 boxes = 3
Answer:
It would be difficult to factor it...
Step-by-step explanation:
I'm not sure factoring would work so the quadratic formula would be the only way
First divide by 2
|x+1/4|=3
Then you pick the possible answers
|x+1/4|=3
|x+1/4|=-3
2 3/4 or -3 1/4
Answer: (7,3)
Step-by-step explanation:
Answer:
DL/dt = 17 mph
Step-by-step explanation:
The ships and the port shape a right triangle
Ship going west ( x-direction) is traveling at 15 mph
Ship going north (y-direction) is traveling at 10 mph
The distance L between ships is:
L² = x² + y²
Tacking derivatives on both sides of the equation with respect to time
we get
2*L*DL/dt = 2*x*Dx/dt + 2*y*Dy/dt (1)
In that equation we know:
Dx/dt = 15 mph
Dy/dt = 10 mph
At the moment ship traveling from the east is at 3 miles from the port
then x = 3 m and the other ship is at 4 miles north
then by Pythagoras theorem
L = √ 3² + 4² L = 5
By substitution in equation 1
2*5*DL/dt = 2*3*15 + 2*4*10
10* DL/dt = 90 + 80
DL/dt = 170 / 10
DL/dt = 17 mph