1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
14

Find the vertex of the function if x=1 options: (1,24) (1,30) (1,32) (1,41)

Mathematics
1 answer:
Vikentia [17]3 years ago
8 0

Answer:

<h2>          (1, 41)</h2>

Step-by-step explanation:

h = 1

k = p(h) = 4·1² + 24·1 + 13 = 4 + 24 + 13 = 41

You might be interested in
What is the slope of a line parallel to the line y = 2x -1?
Nutka1998 [239]

Answer:

2x

Step-by-step explanation:

aka 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plzz HELP FOR POINTS AND BRAINLIST ANSWER
storchak [24]

A)Plugging in our initial statement values of y = 16 when x = 10, we get:

16 = 10k

Divide each side by 10 to solve for k:

16/10=

 k = 1.6

Solve the second part of the variation equation:

Because we have found our relationship constant k = 1.6, we form our new variation equation:

y = 1.6x

Since we were given that x, we have

y = 1.6()

y = 0


B)Plugging in our initial statement values of y = 1 when x = 15, we get:

1 = 15k

Divide each side by 15 to solve for k:

1/15

=15k

k = 0.066666666666667

7 0
3 years ago
Xan and Katie are twins. Xan weighs 66 6 6 pounds 99 9 9 ounces, and Katie weighs 88 8 8 pounds 11 1 1 ounce. What is the differ
gtnhenbr [62]

Answer:

264 ounces

Step-by-step explanation:

#Convert Xan weight into ounces:

1lb= 16 \ oz\\\\66\ lb=66\times 16=1056 \ oz\\\\\therefore Xan's=1056 \ oz+ 99 \ oz=1155 \ oz

Convert Katie's 88 pounds 11 ounce to ounces:

1lb= 16 \ oz\\\\88\ lb=88\times 16=1056 \ oz\\\\\therefore Katie's=1408 \ oz+ 11 \ oz=1419\ oz

The difference is calculated by subtracting Xan's from Katie's:

=1419 \ oz-1155 \ oz\\\\=264\ oz

Hence, the difference between the weights is 264 ounces

7 0
3 years ago
Janelle and three of her friends bought four smoothies for a total of $3. If she purchases smoothies on another day for herself
bogdanovich [222]
Janelle will spend $7.50 because each smoothie costs .75 cents.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the solution of y = 3x + 3 for x = –3.
mixas84 [53]

Answer:

<h2>(-3,-6)</h2>

Step-by-step explanation:

hope it help you

plz follow me

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I reached into my pocket and found that I have only dimes n nickels. I have 2.00. I have 11 coins. How many dimes do I have?
    6·1 answer
  • Suppose that there are two types of tickets to show advance and same day the combine cost of one advanced ticket and one same da
    7·1 answer
  • You buy a house for $130,000. It appreciates 6% per year. How much is it worth in 10 years?
    13·2 answers
  • Which is greater, 0.49 or 94%??
    12·2 answers
  • Solve the equation for the given variable a/2 + 4 = 6
    6·1 answer
  • DO ALLLLLL FOR BRAIJN LIEST MOSTLY NEED LAST 2 DONE THANKS :D
    13·1 answer
  • You can get these points for free but I hope you would help at least 1 person on here and answer their problem.
    8·2 answers
  • Solve the equation. 2 + |t+ 6| = 12
    14·2 answers
  • Answer for brainlist and more points ☺️
    11·1 answer
  • A bicycle shop is selling $500 bikes at 10% off. If the sales tox is 7%, how much will the bike cost
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!