1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
9

Algebraic fractions x² + 5x+4 / x²+ 4x + 3

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
8 0

Answer:

\frac{x+4}{x+3}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{x^2+5x + 4}{x^2+4x+3} ← factor numerator and denominator

= \frac{(x+1)(x+4)}{(x+1)(x+3)} ← cancel common factor (x + 1) on numerator/ denominator

= \frac{x+4}{x+3}

You might be interested in
Please help serious answers only
mamaluj [8]

Answer: 15

Step-by-step explanation: 8 times 3 equals 24 then you subtract 9 from 24 which gives you 15.

7 0
3 years ago
The plans for a shed call for a rectangular floor with a perimeter of 276 ft. the length is two times the width. find the length
hichkok12 [17]
2l+2w=276
l=2w

2(2w)+2w=276
6w=276
w=46
l=92
6 0
3 years ago
I need help with number 4!! Please! I didn’t learn this and it is due soon! Thank you
earnstyle [38]

Answer:

$20.63 if you tip on the pre-tax amount

Step-by-step explanation:

You pay $12.99 for the pizza, plus the 8% tax on the pizza, plus the 20% tip of the cost of the pizza, so if you tip on the pre-tax amount, you pay

$12.99(0.08) = $1.04 in sales tax

$12.99(0.2)   =  $2.60 for the tip

and $4 delivery charge,

so you pay a total of

$12.99 + $1.04 + $2.60 + $4 = $20.63

8 0
3 years ago
belle put the muffins she baked on six plates, four of which are red and two of which are yellow. the four red plates each have
Sonja [21]

Answer:

36 total muffins

Step-by-step explanation:

5*4=20

8*2=16

20+16=36

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Judy bought 20 apples at the store, and the total weight was 2 kilograms. If the apples all had about the same weight, how much
chubhunter [2.5K]

Answer:

200 grams

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help Please, first one to answer gets BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • Which expression represents the phrase, "half the sum of 10 and a number"? 12x+10
    11·1 answer
  • how do I find a whole number x so that the ratio x:113 is a better estimate for pi than 22/7 and 3.14
    8·1 answer
  • Which of the following is a true statement?
    11·1 answer
  • Please help!! Which shape is a continuous line of equal distance from its center?
    5·2 answers
  • The area of a rectangle is 0.8 square units. The length is 3.2 units and the width is x units. What is the value of x?
    14·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • Which graph could represent a constant blalance in a bank account?
    12·2 answers
  • In a high school graduating class of 100 students, 54 studied mathematics, 69 studied history, and 35 studied both mathematics a
    13·1 answer
  • Plz help<br> this is also timed and sorry that the screen looks like this:(
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!