1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
10

If a/b and c/d are rational expressions, then a/b•c/d=a•c/b•d true or false?

Mathematics
1 answer:
alukav5142 [94]3 years ago
5 0
That would be true :)
You might be interested in
Of the two bottles shown of sunblock shown, which is the better buy? Explain. Sunblock 1: 4 ounce bottle $8.49 Sunblock 2: 5 oun
Pepsi [2]

8.49/4 = 2.1225

Sunblock 1 costs $2.12 per ounce of sunblock.

10.29/5 = 2.058

Sunblock 2 costs $2.06 per ounce of sunblock.

Sunblock 2 is the better buy because it is cheaper ounce-per-ounce.

6 0
2 years ago
The expression x2 - 10x + 24 is equivalent to (1) (x + 12)(x - 2) (3) (x + 6)(x + 4) (2) (x - 12)(x + 2) (4) (x - 6)(x - 4)
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

D) (x-6)(x-4)

Step-by-step explanation:

(x-6)(x-4)=x^2-6x-4x+24=x^2-10x+24

3 0
2 years ago
How do you write 53% as a fraction in lowest terms
Vaselesa [24]
Well you would take 53% then put it over 100 so you should get 53/100
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The supply and demand curves for a market are graft below with price in dollars and quantity in thousands. Which of the followin
lesya692 [45]

Answer:

B) A market equilibrium price less than $30

Step-by-step explanation:

When the supply curve increases, it shifts to the right, making the market equilibrium price lower because the oversupply of the quantity causes demand to drive down.

7 0
2 years ago
To make iced tea, 5 tea bags can be added to 1 gallon of water. Find how many bags can be used for 4 gallons of water
Nata [24]

Answer:

20 tea bags

Step-by-step explanation:

if 5 is 1 gallon then you do 5x4=20

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Maximize and minimize quantities given an expression with two variables Question Find the difference between the maximum and min
    9·1 answer
  • Suppose a brewery has a filling machine that fills 12 ounce bottles of beer. It is known that the amount of beer poured by this
    10·2 answers
  • Write an equation of each parabola in vertex form vertex : (-4,-24) point: (-5,-25)
    15·1 answer
  • the rabbit population in a forest area grows at the rate of 7% monthly if there are 220 rabbits in April find how many rabbits r
    10·1 answer
  • IM SO LOST !!!! The question is write an algebraic rule to describe each transformation. Then describe the transformation .
    15·1 answer
  • If 5 cans of baked beans cost $2.85, how<br> many cans of baked beans can be bought<br> for $19.38?
    10·1 answer
  • Similar Figures Question 6
    13·1 answer
  • Dx-y+ab=z solve for x
    13·1 answer
  • Could someone please help answer this, will give brainliest, please no spam, thank you! (homework help)
    14·1 answer
  • The points F(4,
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!