Answer:
4x + 8x = 180
12x = 180
divide by 12 on both sides:
X = 15
4 x 15 = 60 degrees
8 x 15 = 120 degrees
We are asked to solve for the incremental net income from reworking the phones.
Number of items = 1000
Production Cost = 1000*$60 = $60,000
Salvage value = 1000*$30 = $30,000
Rework Cost = 1000 *80 = $80,000
Price when resold = 1000 * $120 = $120,000
Incremental Net = $120,000 + $30,000 - $60,000 -$80,000
Incremental Net = $10,000
The answer is $10,000.
Step-by-step explanation:

the difference from 40000 to the future value in 2020, namely 5 years later is simply the yield or interest amount.

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.