Answer:
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
x= 2.5 pounds of Granny Smith apples
Step-by-step explanation:
Gala apples = 3 lbs
Granny apples = x lbs
They cost 4.50 a pound
Total cost = 24.75
Total cost = gala apples * cost per pound + granny apples * cost per pound
Substitute in what we know
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
24.75 = 13.50 + 4.5x
Subtract 13.50 from each side
24.75-13.50 = 13.50-13.50 + 4.5x
11.25 = 4.5x
Divide by 4.50 on each side
11.25/4.5 = 4.5x/4.5
2.5 =x
Answer:
73 and -23 hope this helped hon :)
Step-by-step explanation:
y=-8x+9
plug in -8
y=-8(-8)+9
y=64+9
y=73
y=-8x+9
plug in 4
y=-8(4)+9
y=-32+9
y=-23
Answer:-54 i think or its 54 over x -3
Step-by-step explanation:
hope this helped you
Answer: so i got 31 but if you round it it will be 30 hope it helps
Step-by-step explanation: