1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
3 years ago
8

Pls help if u can 6thgrade math

Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
7 0

Answer:

Greatest number: 9

Least number: 2

Range: 7

Step-by-step explanation:

From smallest to largest, the numbers are: 2, 3, 6, 8, 9. The largest (greatest) is 9 and the least (smallest) is 2. The range is 9-2=7.

You might be interested in
5. Which of the following statements are always true? (2 points)
gayaneshka [121]

Answer: A & C

Step-by-step explanation: A. Two parallel lines are coplanar.

C. Two planes that do not intersect are parallel.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use one or more exponents to write the expression 9 x 9 x 9 x 9 x 7 x 7
Helen [10]

Answer:

9^3 times 7^2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
In Candyland, distance is measured in "lollygam" and "gumbo." Suppose there are 8.5 lollygam in a gumbo. Determine the number of
Alik [6]

Answer:

1.5225 gumbo squared

Step-by-step explanation:

First we know that 1 gumbo is equal to 8.5 lollygams.

To know the number of gumbo squared in 110 lollygam squared, we need to know the relation between 1 gumbo squared and 1 lollygam squared, and we do that making the square of our relation between gumbo and lollygams:

1 gumbo -> 8.5 lollygams

1 gumbo squared -> (8.5)^2 lollygams squared = 72.25 lollygams squared

Now, to know the number of gumbo squared in 110 lollygam squared, we just need to divide 110 by 72.25:

1 gumbo squared -> 72.25 lollygams squared

x gumbo squared -> 110 lollygams squared

x = 110/72.25 =  1.5225 gumbo squared

5 0
3 years ago
Ricky and Sam each bought a remote control car for $80. A few months later they both sold it. Ricky sold his car for 25% less th
murzikaleks [220]

Answer:

Ricky get $4 than Sam.

Step-by-step explanation:

.25x80=20

80-20=60

.30×80=24

80-24=56

5 0
3 years ago
A boy is shopping at a sports store. He has $11 with which he wants to buy a t-shirt and some tennis
bazaltina [42]

Answer 3 cans of tennis balls unless there is tax

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hoe do i get the answer? what do i do ??
    10·2 answers
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • Which dot plot three TVs in two houses
    9·1 answer
  • Can someone help ASAP!!!
    15·1 answer
  • Each of the Space Shuttle's solid rocket motors burns 680,400 kilograms of propellant in 2.5 minutes. How much propellant does e
    12·1 answer
  • You buy a shirt for $19.95 and a pair of shorts for $35.95. Shirts are on sale for 25% off and shorts are on sale for 30% off. W
    15·1 answer
  • Solve for x<br><br>find AC<br>this is the last question I'm posting ​
    5·1 answer
  • Item 13<br> Graph.<br><br><br><br> y−5=4/3(x−5)<br><br> pls help
    9·1 answer
  • HELPP YALL! ILL MARK BRAINIEST!!! LOOK AT PICTURE!!!
    8·1 answer
  • Write the equation of the line that has a slope of 3/4 and yintercept of -7
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!