1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
2 years ago
15

A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]2 years ago
6 0

Answer:

i would say about $1.85

Step-by-step explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

You might be interested in
A grocer pays $7.00 for each carton of 14 cantaloupes. Which inequality describes p, the set of prices, in dollars, that he can
Deffense [45]
I can tell you that is 50 cents for cantaloupe at that price....
So I think he'd have to charge $1.50. He'd get what he paid for back plus a dollar.   If C= one cantaloupe ....it would look something like
 p > $1.50c   
 BECAUSE 1.50 x 14 = 21 minus the 7 he paid would leave you with 14... on dollar per cantaloupe... so the price can be anything greater than $1.50
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which expressions are equivalent to 16x4 − 64? Check all that apply. 16x4 + 16x – 16x – 64 16x4 – 8x – 8x – 64 (4x2 + 8)(4x2 – 8
KengaRu [80]

Answer:

16x4 + 16x – 16x – 64

16x4 – 8x – 8x – 64

(4x2 + 8)(4x2 – 8)

16(x2 + 2)(x2 – 2)

7 0
3 years ago
Someone please help I will mark you as brainliest
irakobra [83]

Answering pretty sure yes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Answers plssssssssssssssssss
Natali [406]

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

if u divide two fractions, it is same as multiplying with its reciprocal

3 0
3 years ago
Not sure need help ​
lord [1]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

3-2i+8=23

5+2i+23

2i=18

i=-9

3 0
3 years ago
Other questions:
  • the scale for a map to actual distance is 2 cm to a 100 miles the actual distance on the map be between Los Angeles and Las Vega
    13·1 answer
  • A ball is dropped from a height of 36 feet. At each bounce the ball reaches a height that is three quarters of the previous heig
    13·2 answers
  • How would you find the missing x and y values if you don’t have a model or equation to go by?
    9·1 answer
  • Ida is walking dogs to help pay for sports equipment. She gets paid $10 for every dog walked and made a total of $70 on Saturday
    15·2 answers
  • You have 11 different kinds of pizza toppings how many different kinds of pizza can you make with three of the toppings?
    8·2 answers
  • Angle x and angle y are complementary. Angle x is supplementary to a 128 degree angle. What are the measures of angle x and angl
    8·1 answer
  • Write the tangent for Y and Z
    7·1 answer
  • Solve for x<br><br> 2(x-3)+5=4-7(2x-1)<br><br> A. -1/10<br> B. 3/4<br> C. 1/2<br> D. 1/16
    13·2 answers
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz help ASAP
    15·2 answers
  • What does 3x(5)+(-5) equal
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!