1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
2 years ago
9

Pls, it’s for a test , ;< . I Wanna actually Get a good grade. PLS HELP you will get 20 points

Mathematics
2 answers:
kow [346]2 years ago
7 0
Answer: B. y=9
Explanation: divide both sides of the equation by three
y3/3 = y
27/3=9
y=9
hope this helps:)
ycow [4]2 years ago
4 0

Answer:

The answer is y=3

You might be interested in
How many square feet of outdoor carpet will
anastassius [24]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

24+12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Laura makes $9 per hour working at Starbucks. She can also expect to make an additional $3 in tips for one day. It
snow_tiger [21]

Answer:four

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tank holds 1,000 gallons of syrup. Danielle filled 65 5-gallon cans with syrup. How much syrup was left in the tank when she f
Mrrafil [7]
65 times 5 is 325 then u take 1000 and minus 325 from it and end up with 675
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is my answer correct?
Alexandra [31]
Yes your answer would be correct!  :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the equation, 7 (3a+12)=168 , what are some of the steps that should be taken to solve for x? Select all that apply.
Svetradugi [14.3K]

7(3a + 12) = 168 ← ( divide both sides by 7 )

3a + 12 = 24 ← ( subtract 12 from both sides )

3a = 12 ← ( divide both sides by 3 )

a = 4

OR

distribute the parenthesis by 7

21a + 84 = 168 ← ( subtract 84 from both sides )

21a = 84 ← ( divide both sides by 21 )

a = 4


5 0
2 years ago
Other questions:
  • S=5(3.14)ab+5(3.14)s^2
    6·1 answer
  • What is the square root of 98
    10·2 answers
  • PLEASE PLEASE HELP<br> ILL MARK BRAINLIEST ANSWER
    13·2 answers
  • Alice found the area of the figure by breaking apart it apart where the dashed line is drawn. Her work is shown below. area of r
    13·2 answers
  • $19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
    8·1 answer
  • A music store buys instruments and then sells them for 30 % more than they paid
    8·1 answer
  • Each year the local country club sponsors a tennis tournament. Plays starts with 128 participants. During each round, half of th
    15·1 answer
  • Convert the following equation from point slope form to standard form y=2/5(x-10)-3
    12·1 answer
  • Maria, Mike, and Patti are writing a report together. Maria has written 1/10 of the report, Mike has written 1/4, and Patti has
    10·1 answer
  • 3. [25 points]. Answer each of the following questions in the context of algorithms.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!