1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
2 years ago
8

A shopper needs 24 sandwich rolls. The store sells identical rolls in 2 differently sized packages. They sell a six-pack for $5.

28 and a four-pack for $3.40. Should the shopper buy 4 six-packs or 6 four-packs? Explain your reasoning.
Mathematics
1 answer:
Andru [333]2 years ago
6 0

Answer:

you should get 6 four-packs

Step-by-step explanation:

5.28/6= .88 dollars per roll

3.40/4=.85 dollars per roll

buying six four packs is a better price

You might be interested in
3x +6= 27<br> x =<br> how do you solve this.
Serjik [45]
3x + 6 = 27

step 1. subtract 6 from both sides

3x = 21

step 2. divide both sides by three to get x alone

x = 7

hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last year, ginger cost $15 per kilogram. Due to a harvest shortage this year, the price of ginger has to increase by 15% per kil
Anastaziya [24]
<h3>Answer:    17.25 dollars</h3>

=======================================================

Explanation:

15% of 15 = 0.15*15 = 2.25

The cost has increased by $2.25 which means the cost per kilogram is now 15+2.25 = 17.25 dollars

------------

As a slight shortcut, we can multiply the old cost (15) by the multiplier 1.15 to get the same result:

1.15*15 = 17.25

This method allows us to chain together many percentage increases, and it also allows us to include percentage decreases as well. Note how 1.15 is basically the result of 100% + 15% = 1.00+0.15 = 1.15

4 0
2 years ago
Each of the samples below is randomly selected from a company with 320 employees. Choose which samples are representative sample
morpeh [17]

Step-by-step explanation:

For all the recent strides we’ve made in the math world, like how a supercomputer finally solved the Sum of Three Cubes problem that puzzled mathematicians for 65 years, we’re forever crunching calculations in pursuit of deeper numerical knowledge. Some math problems have been challenging us for centuries, and while brain-busters like the ones that follow may seem impossible, someone is bound to solve ‘em eventually. Maybe.

For now, take a crack at the toughest math problems known to man, woman, and machine.

1. The Collatz Conjecture



DAVE LINKLETTER

Earlier this month, news broke of progress on this 82-year-old question, thanks to prolific mathematician Terence Tao. And while the story of Tao’s breakthrough is good news, the problem isn’t fully solved.

A refresher on the Collatz Conjecture: It’s all about that function f(n), shown above, which takes even numbers and cuts them in half, while odd numbers get tripled and then added to 1. Take any natural number, apply f, then apply f again and again. You eventually land on 1, for every number we’ve ever checked. The Conjecture is that this is true for all natural numbers.

Tao’s recent work is a near-solution to the Collatz Conjecture in some subtle ways. But his methods most likely can’t be adapted to yield a complete solution to the problem, as he subsequently explained. So we might be working on it for decades longer.

The Conjecture is in the math discipline known as Dynamical Systems, or the study of situations that change over time in semi-predictable ways. It looks like a simple, innocuous question, but that’s what makes it special. Why is such a basic question so hard to answer? It serves as a benchmark for our understanding; once we solve it, then we can proceed to much more complicated matters.

The study of dynamical systems could become more robust than anyone today could imagine. But we’ll need to solve the Collatz Conjecture for the subject to flourish.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What percent of the players finished the walk in less than 2 hours? Show your work.
Kipish [7]

Answer:

I also need the same help :(((

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which of the following describes a correct process for solving the equation 3(x + 6) = 21 and arrives at the correct solution?
Gnoma [55]

Answer:

A. Divide both sides of the equation by 3, and then subtract 6 from both sides of the equation. The solution is x = 1.

Step-by-step explanation:

3(x + 6) = 21

Divide both sides by 3

(x + 6) = 7

Subtract 6 from each side

x = 7-6

x=1

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the diameter, radius, r2, and circumference?<br> 3 cm
    7·1 answer
  • vanessa drew a figure and said that it had an infinite number of lines of symmetry. what figure did she draw?
    10·2 answers
  • A teacher has a bag of sweets. If she gives every student 8 sweets, she is left with 24 sweets. If she gives every student 10 sw
    11·1 answer
  • Find the slope of each line
    11·1 answer
  • A TV has a listed price of $690.95 before tax. If the sales tax rate is 8.75%, find the total cost of the TV with sales tax incl
    13·1 answer
  • Need Help. The question is down below
    12·1 answer
  • PLEASE HELP! IM STRUGGLING WITH GRADES!
    10·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeee<br> ...
    8·1 answer
  • What is the solution to this inequality?
    13·1 answer
  • The coordinates of point T are (0,3). The midpoint of ST is (6, -2). Find the coordinates of point S
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!