1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
7

If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?

Mathematics
2 answers:
34kurt3 years ago
6 0
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
slamgirl [31]3 years ago
3 0
Each Notebook is 1.05 so add that three times and you get 3.15!
You might be interested in
Line a is parallel to line b, m 6=85 and m 3=2x. Find m 1.
FromTheMoon [43]
The sum of the angles <6 and <3 must be 180. Since <3 and <1 are opposed to the top, their measure are equal. We need then to calculate the measure of angle >3 = 180 - <6 = 180-85=95

m(<1) = 95 

8 0
3 years ago
Is one side of a rectangular fish tank best represented by a point, line, plane, or ray?
Inessa05 [86]
<span>One side of a rectangular fish tank can be best represented by a plane because it is two dimensional.Whereas,point,line or a ray are all one dimensional and hence they cannot represent a rectangle as it has two dimensions.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5.7 as an improper fraction
harkovskaia [24]

Answer:

5.7 = \frac{57}{10} as an improper fraction

Step-by-step explanation:

When dividing a number by 10 the decimal moves one place to the left. When we take 57 and divide it by 10, we get 5.7

5 0
3 years ago
What is the value represented by the digit 8 after 7,824 is divided by 10? help PLEASE 15 Point
8_murik_8 [283]

Answer: 80

Step-by-step explanation:

7824/10 = 782.4

The value represented by 8 is 80 or 8 tens.

7 0
3 years ago
The conversion rate for US Dollars to Costa Rican Colones is 1 USD = 518 Colones.
allsm [11]

The cost of 0.5 kg of bananas is 393.60 Colones as per the given conversion rates

Conversion rate of 1 USD to Costa Rican Colones = 518 Colones

The conversion rate of kg to pounds given in the question: 1 kg = 2.2025 lbs

Cost of one pound of bananas = $0.69

Bananas required to be purchased = 0.5kg

Converting 0.5kg bananas to pounds = 0.5*2.2025 = 1.10125 pounds

Cost of 1.10125 pound of bananas in dollars = 1.10125*0.69 = 0.7598

Cost of 1.1025 pounds of bananas in Colones = 0.7598*518 = 393.60 Colones

Hence, the cost is 393.60

Therefore, the cost of 0.5 kg bananas in Colones is 393.60 Colones

Learn more about conversion rate:

brainly.com/question/2274822

#SPJ1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • a jewelry store buys 24 necklaces for $300. the store wants to make a profit of $540. assuming it sells all 24 necklaces, how mu
    8·1 answer
  • suppose the population of a certian city is 3784 thousand it is expected to decrease to 3001 thousand in 50 years find the perce
    7·1 answer
  • Please I need help <br> No fake answers
    10·1 answer
  • A certain standardized test's math scores have a bell-shaped distribution with a mean of 530 and a standard deviation of 119. Co
    6·1 answer
  • Estimates show that there are 1.4x10^8 pet fish and 9.4x10^6 pet reptiles in the United States. How many pet fish and reptile pe
    6·1 answer
  • Tyrone invested money for 3 years at 5% interest. If the interest paid was $60, how much money was invested? What was the total
    6·1 answer
  • #2. Use substitution to solve the system of equations
    11·1 answer
  • Multiply 12x2y4z(-4x3y6z2)
    15·1 answer
  • HELP ASAP
    14·2 answers
  • 87 x ? = 9,526<br> Show how you solved it.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!