1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
3 years ago
13

Angle A and B are supplementary angles. Angle A measures 45 degrees. What is the measurement of angle B?

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
7 0

Answer:

135

Step-by-step explanation:

Supplementary means both angles equal 180 degrees when combined

180 - 45 = 135

Complementary means both equal 9 degrees when combined

if u think connect the lines of S and it makes and 8 for 180 and C makes 9 for 90

You might be interested in
If one tosses a coin three times, write dow nthe possible observed number of heads and their probabilities
seropon [69]
You need to find the probability of Heads, Heads, Heads in 3 tosses;

P(HHH)= (1/2)(1/2)(1/2) <-- each toss has 2 possibilities and heads is one 
P(HHH)=1/8

Therefore, the probability of flipping 3 heads on a fair coin is 1/8 

Hope I helped :) 
6 0
3 years ago
Estimate the quotient for 49 / 311
Makovka662 [10]
To get a close estimate, we can round 49 up to 50 and 311 down to 300, obtaining an estimate of 50/300 = 1/6, or 0.1666... as a repeating decimal. That decimal approximation is a little less than one hundredth away from the actual decimal approximation of ≈ 0.1576
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Let f(x) and g(x) be polynomials as shown below.
Margarita [4]
C- apex approved !!!
7 0
3 years ago
Yolanda is buying supplies for school. She buys n package of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. Wha
Oxana [17]
1.4n represents the price and number of packages of pencils. 1.2m represents the number of paper pads and the price
6 0
3 years ago
Apple pies cost $5.75 each and cherry pies cost $6.50 each.Susan bought nine pies for a total cost of $53.25.There is no tax cha
Tanzania [10]

5.75a + 6.5c = 53.25

a + c = 9

c = 9 - a

5.75a + 58.5 - 6.5a = 53.25

5.25 = 0.75a

a = 7

7 + c = 9

c = 2

she bought 7 apple pies

please give brainliest

7 0
2 years ago
Other questions:
  • We play a game where there are 50 coins in a row, we take turns taking between 1 and 5 coins however many you like. whoever take
    11·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • What is 245.168 rounded to the nearest hunderdth
    9·2 answers
  • What is the first step in solving the equation 2/3×1/3+2=5?​
    6·1 answer
  • A line passes through (1, –5) and (–3, 7). a. Write an equation for the line in point-slope form. b. Rewrite the equation in slo
    13·2 answers
  • Hshejoffpeowhwbwbwhjskfofofoekwwoksnfnf Helppp
    9·1 answer
  • At a university, the percentages of Distinction", "Merit", and Pass' in students are 10%, 20%
    11·1 answer
  • Pand Q are points on the line<br> 3x + 2y = 6<br> (a)<br> Complete the coordinates of P and Q.
    9·1 answer
  • Which expression below shows that 98 can be written as the product of prime numbers?
    10·1 answer
  • Find the length of arc XPY. Leave your answer in terms of pi.​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!