1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
14

Factorizatioun of X^2+5x-6

Mathematics
2 answers:
NNADVOKAT [17]3 years ago
5 0

x² + 5x - 6 can be expressed as (x + 6)(x - 1).

Serhud [2]3 years ago
4 0

Answer:

(x+6)(x-1)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
the sales tax in your city is 4.4% and an item costs 3$ before tax how much tax will you pay on that item
Mashcka [7]

Answer:

$3.13

Step-by-step explanation:

3 x 1.044 = 3.132

3 0
3 years ago
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
inna [77]

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

3 0
3 years ago
What is the final amount if 588 is decreased by 3% followed by a 6% increase?
Kaylis [27]

Answer:

604.58

Step-by-step explanation:

because hegarty says its 604.58

8 0
3 years ago
FOR EASY BRAINLIEST ANSWER QUESTION BELOW!
Alex787 [66]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the reciprocal of 4/9
yarga [219]

Answer:

9/4

Step-by-step explanation:

Just flip it upside down

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 15 black marbles and 10 white marbles in a bag. If you pick a marble from the bag without looking, what are your chanc
    7·2 answers
  • Asap please i need answer
    15·1 answer
  • Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply 10^x
    10·1 answer
  • Write a proportion that could be used to solve for each variable. Then solve. d dollars for 18.4 quarts 24 dollars for 6 quarts
    10·1 answer
  • Whats is the difference between Billion & Milliard? ​
    7·1 answer
  • Last month, Jennifer earned $143 for her after-school job. If she was paid $6.50 per hour, how many hours did Jennifer work?
    7·1 answer
  • Graph a line with a y-intercept of -3 and a slope of 4/3
    15·1 answer
  • 4 The rate of compound interest is 7.5%. How long will it take for an investment of $4500 to
    5·1 answer
  • 51=3k<br><br>but what is k?<br><br>tysm for everyone helping me:)
    6·1 answer
  • Please help, this makes no sense to me.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!