Idk know the answer sorry
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Known :
f(x) = -3x - 5
g(x) = 4x - 2
Asked :
(f+g)(x) = ...?
Answer :
(f+g)(x) = (-3x - 5) + (4x - 2)
= (-3x + 4x) + (-5 - 2)
= x + (-7)
= <u>x </u><u>-</u><u> </u><u>7</u>
So, the value of (f+g)(x) is x - 7
<em>Hope </em><em>it </em><em>helpful </em><em>and </em><em>useful </em><em>:</em><em>)</em>
Alright, lets get started.
We could use sine law to find the remaining angle.


Plugging the value of sin 64


Cross multiplying
sin S = 0.8189
Taking inverse on both side

S = 55° : Answer
Hope it will help :)