1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
5

CAN SOMEONE GIVE ME A SUPER SIMPLE ANSWER TO THIS!!??

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]3 years ago
6 0

Answer:

A difference of squares has the following form . Any two perfect squares connected by subtraction can be factored.

It factors to (a+b)(a-b).

Step-by-step explanation:

A binomial is an expression with only terms where at least one is a term with a variable. When we can factor for difference of squares, we can have two variable terms or just one with a constant.

A difference of squares has the following form . Any two perfect squares connected by subtraction can be factored.

It factors to (a+b)(a-b).

You might be interested in
I will mark you brainiest if you can answer this
nata0808 [166]
1. C (2,2)
2. H (-9,-5)
3. B (-2,6)
4. E (8,-4)
5. G (-4,-2)
6. ( 6,8)
7. A (-8,4)
8. F (4,-9)
6 0
3 years ago
What is (-m)⁻³n if m = 2 and n = -24?
Galina-37 [17]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

(-2)^-3 x (-24)

(-2)^3 becomes 1/(-2)^3 in order to make the negative exponent a positive one.

then, you do 1/-8 (the -8 is the (-2)^3 simplified) x -24

1/-8 x (24) = 24/-8 = -3.

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
The ratio of isabellas money to shanes money is 3:11. If isabella has $33, how much money do Shane and Isabella have together?
solong [7]
The ratio of Isabella’s money to Shane’s money is 3:11

Isabella has $33.   

We can make a proportion to solve for how much money Shane has.   
A proportion is two ratios that are set equal to each other.  

Let’s call Shane’s money ‘S’   

We get this proportion:   3/11 = 33/x   

If we cross multiply we get:   
(33) * (11) = (3) * (x)   

Simplifying it, we get:
363 = (3) * (x)   

Divide both sides by 3, we get:
x = 121   

However, the question asks how much money they have together. 

Isabella + Shane = Total
33 + 121 = $154   

<span>They have $154 together.</span>
4 0
3 years ago
PLZZZ HELPPPP Assume line q is parallel to line m. Choose from the drop-down menus to solve for m∠6​​
Vikentia [17]

Answer:

1= 75 2= 60 3=180 4=45 5= vertical angles 6=45

Step-by-step explanation:

All we have to do is use supplimentary angles

For example angle 1

105+angle 1=180

angle one = 75 degrees

120+angle 2=180

angle two= 60 degrees

There 180 degreees in a triagle.

So angle 1 + angle 2+ angle 7= 180

75+60+angle 7=180

angle 7= 45 degrees

And since 6 and 7 are vertical angles, angle 6 is also 45 degrees.

8 0
3 years ago
What is the product?
alexdok [17]

Answer: C

Explanation:i got it right on my test

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!! ASAP BEST ANSWER WILL BE MARKED BRAINLIEST!!
    11·1 answer
  • If u have 3/4 cups of flour, how many 8th do u have
    12·1 answer
  • Distance between the points (-3,5) and (-1,-2)
    8·1 answer
  • 2.375 divided by 0.05
    14·1 answer
  • Tiffany ate 1/4 of a pizza. If there were 16 slices of pizza to begin with, how many slice did Tiffany eat?
    14·1 answer
  • Factor the expression 5x + 10
    6·1 answer
  • Use the graph of f(x) to estimate f(3).
    5·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppp
    12·2 answers
  • How do you calculate the total percentage of income for taxes
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!