1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
2 years ago
12

How can you tell whether the parabola had a vertical or horizontal shift?

Mathematics
1 answer:
Schach [20]2 years ago
3 0
If the x is squared, the parabola is vertical (opens up or down). If the y is squared, it is horizontal (opens left or right). If a is positive, the parabola opens up or to the right. If it is negative, it opens down or to the left.
You might be interested in
A $120.00 pair of shoes at your nearby department store is marked up 4% and then is offered at 45% off. If sales tax is 13%, wha
S_A_V [24]

Answer:

$26

Step-by-step explanation:

0.8(X - 3) = 18.4

X - 3 = 23

X = 26

7 0
2 years ago
a traffic survey showed that 1,048 cars passed through an intersection in one hour. which is the best estimate of how many cars
Nikitich [7]
8,384 cars will pass

8 0
3 years ago
What is a sphere cut in half
lakkis [162]

Answer: A dome is an element of architecture that resembles the hollow upper half of a sphere. Half a circle called a semi-circle

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What sum of money amounts Rs.3250 in 6 yrs at the rate of 5%?
kvasek [131]
<h3>♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫</h3>

➷ Find the multiplier:

5% ==> 1.05

Use the formula:

final = original x multiplier^n

n is the number of years

Substitute in the values:

final = 3250 x 1.05^6

solve:

final = 4355.310832

The answer is Rs. 4355.31

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a local print shop, 18 copies can be made for $6. At this rate, how much would it
Ber [7]

Answer: to make 78 copies it cost 26 dollars.

Step-by-step explanation:

18 copies - 6 dollars

78 copies - x dollars

Hence,

\displaystyle\\x=\frac{78*6}{18} \\\\x=\frac{26*3*6}{3*6} \\\\x=26 \ dollars

5 0
2 years ago
Other questions:
  • It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
    6·1 answer
  • A fish take contains 16 goldfish and 24 guppies. If you randomly select 2 fish, what is the probability that they are both goldf
    10·1 answer
  • The coordinates of the vertices of a polygon are (−2, −2) , (−2, 3) , (2, 4) , (3, 1) , and (0,−2) . What is the perimeter of th
    6·2 answers
  • 35 POINTS
    13·1 answer
  • 2. Jason wants to plant 54 carrot seeds and 27 onion bulbs. He would like to plant them so that there are the same number of pla
    11·1 answer
  • Plz help <br> decrease 420 by 7%
    9·1 answer
  • Selcet the correct story problem
    11·2 answers
  • Please answer this and simplify
    12·2 answers
  • HELP!!!!! QUICK 100 pts to help me!!!!!! A 35 foot ladder rests against a window ledge that is 25 feet above the ground. How far
    8·1 answer
  • 10 1/4 divided by 2 1/2
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!