1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
3 years ago
9

Gabrielle is traveling to Mexico and needs to exchange $440 into Mexican pesos. If each dollar is worth 11.84 pesos, how many pe

sos will she get for her trip?
Mathematics
1 answer:
alexira [117]3 years ago
6 0

Answer:

5209.60 pesos

Step-by-step explanation:

$440 x 11.84= 5209.60

You might be interested in
Estimate by first rounding each number to the nearest integer.
posledela
4 \frac{1}{9} + 2\frac{ 2}{13} =4 \frac{13}{117} + 2\frac{ 18}{117} =6\frac{31}{117}\approx 6\\ \\Answer: \ \ C.\ \ 6


5 0
3 years ago
A school bought pens, each costing $1, and pencils, each costing $0.5. The cost of the whole purchase was $220. How many pens an
Mkey [24]

Answer:

  • <u>120 pens and 200 pencils.</u>

<u></u>

Explanation:

You can set a system of two equations.

<u>1. Variables</u>

<u />

  • x: number of pens
  • y: number of pencils

<u>2. Cost</u>

  • <em>each pen costs</em> $1, then x pens costs: x
  • <em>each pencil costs</em> $0.5, then y pencil costs: 0.5y

  • Then, the total cost is: x + 0.5y

  • The cost of the whole purchase was $ 220, then the first equation is:

          x + 0.5y = 220 ↔ equation (1)

<u>3. </u><em><u>There were 80 more pencils than pens</u></em>

Then:

  pencils  =      80   +   pens

       ↓                               ↓

       y        =      80   +      x        ↔ equation (2)

<u>4. Solve the system</u>

i) Substitute the equation (2) into the equation (1):

  • x + 0.5(80 + x) = 220

ii) Solve

  • x + 40 + 0.5x = 220
  • 1.5x = 180
  • x = 180/1.5
  • x = 120 pens

iii) Substitute x = 120 into the equation (2)

  • y = 80 + 120
  • y = 200 pencils

Solution: 120 pens and 200 pencils ← answer

6 0
3 years ago
Item 11 Identify the independent and dependent variables. The equation c=0.09s gives the amount c (in dollars) of commission a s
diamong [38]

Answer:

C is dependent variable

S is independent variable

Step-by-step explanation:

Here, give the equation, we are told to identify the independent and the dependent variable

When we talk of the independent variable, it is that variable which values does not depend on whatever values the second variable in the equation has. It is that variable that is used to find the other variable in the equation

While the dependent variable depends on the values we input in the equation. It is the variable that we arrive at after plugging different values for the independent variable

now looking at the question, the equation we have is as follows;

c = 0.09s

To get the value of c which is the cost , we have to input different values of a. As is the amount in sales that we have that will yield the value of the commission to be received

Thus, we can categorically say that the values of the commission are dependent on the values we get from the sales

Hence, while commission represents the dependent variable, the values of the sales are the independent variables

6 0
3 years ago
A man is paid a basic hourly rate of $7.00 and is paid
guapka [62]

Answer:

$385

Step-by-step explanation:

This would be 50x7=350

And 60 is 10 over 50, we half his salary($3.50), and multiply $3.50 by that extra 10. coming to $35. Add 35 to 350 to get his $385 60 day salary

4 0
2 years ago
Nine squared divided by three to the fourth power
xxTIMURxx [149]
I believe it's 1. hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 7a+(8b) +(-15a)+9b + (-4c)+8=
    11·2 answers
  • Write an equation of each parabola in vertex form vertex : (-4,-24) point: (-5,-25)
    15·1 answer
  • There are a total of 135 seats, 118 front handlebars and 269 wheels. How many bicycles, tandem bicycles, and tricycles in the wh
    14·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • A circle with radius 3 has a sector with a central angle of 1/9 pi radians
    10·1 answer
  • How to solve 2x-3=-x+3
    15·2 answers
  • (CO 5) An advocacy group claims that the mean braking distance of a certain type of tire is 75 feet when the car is going 40 mil
    8·1 answer
  • I need help with this question
    15·1 answer
  • Hi I need help, I need someone to explain this. I'll mark brainliest.
    11·1 answer
  • Tried a couple times but cant seem to find the answer, would appreciate an explanation.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!