1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
13

determine whether each traingle is s right traingle. justify your answer. show your work on a separate piece of paper 24 m 143 m

, 145 m,
Mathematics
1 answer:
lyudmila [28]3 years ago
7 0
Well first h need to find is s
You might be interested in
The given function k is a composition of two functions m and n so that k(x) = (m ∘ n)(x). k (x) = StartFraction 2 Over RootIndex
kotykmax [81]

Answer:

\frac{2}{\sqrt[4]{x} }

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Select three ratios that are equivalent to<br> 4:3<br><br> Choose 3 answers:
VARVARA [1.3K]

Answer: 8:6, 12:9, and 16:12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jeweler is making a triangular pendant. He has two sides of length 23 mm and 31 mm. What are the
denis-greek [22]

Answer:

38.60mm

Step-by-step explanation:

Step one:

Given data

We are given that the dimension of the triangles are length 23 mm and 31 mm

Let us assume that the triangle is a right angle triangle

Step two:

Applying the Pythagoras theorem we can find the third as

z^2= x^2+y^2\\\\z^2= 31^2+23^2\\\\z^2= 961+529\\\\z^2= 1490\\\\

square both sides

z= √ 1490

z= 38.60mm

Hence a possible dimension of the third side is 38.60mm

3 0
3 years ago
The longest side is 24cm and the second-longest side is 20cm what is the length of the shortest side?
lakkis [162]
13.3cm rounded to the nearest 10th
5 0
3 years ago
Downloading music costs $0.99 per song, plus a registration fee of $25. If you spent a total of $39.85, how many songs did you d
andrew11 [14]

Answer:

x= 15 songs were downloaded

Equation: $0.99x+$25=39.85

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP. 18 points
    15·1 answer
  • What Is The radius? (Round to the nearest tenth)
    6·2 answers
  • What steps do i take to solve this?​
    15·1 answer
  • 5 and six help me please
    15·2 answers
  • A 3- pack of boxes of juice costs $1.12. A 12-pack of boxes costs $4.38. A case of 24 boxes costs$8.68.Which is the best buy?
    14·1 answer
  • A pencil and a ruler cost 2.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much is the pencil
    11·2 answers
  • Ellen makes and sells bookmarks. She graphs the number of bookmarks sold compared to the total money earned. What is the rate of
    10·2 answers
  • I need help ASPA with these two questions!!! &lt;3 GIVE THANKS
    12·2 answers
  • If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
    9·1 answer
  • 10.25 : -0.5 = 0<br> -20.5<br> 20.5<br> -0.05<br> 0.05
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!