1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
3 years ago
11

If 16*x=1/64, find the value of x

Mathematics
2 answers:
blondinia [14]3 years ago
7 0

Answer:

x = - \frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

Assuming you mean

16^{x} = \frac{1}{64}

note that 16 = 4² and 64 = 4³ , so

(4^{2} )^{x} = \frac{1}{4^{3} }

4^{2x} = 4^{-3}

Since the bases on both sides are equal, both 4, then equate exponents

2x = - 3 ( divide both sides by 2 )

x = - \frac{3}{2} ( = - 1.5 )

Stels [109]3 years ago
6 0

Answer:

I think it is x=1/1024 not sure but try it

You might be interested in
Solve for the unknown. Rewrite each phrase as a multiplication sentence. Circle the scaling factor and put a box around the numb
skad [1K]
I hope this helps, i got it from a cheat sheet online

6 0
3 years ago
What is Six less than y
bija089 [108]

Answer:

y-6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help, I don't get it
amm1812


Step-by-step explanation:

(a+b)^{2} =a^{2} +2ab+b^{2}

e.g.

(x+9)^{2} =x^2+2(x)(9)+81

(x+9)^{2} =x^2+18x+81                            


8 0
3 years ago
At Bill’s Burger Barn, every time you buy a burger there is a one in eight chance of winning a free burger. Nicholas bought a ha
guapka [62]

Answer:

im not sure about this one but my answer is 0.025.

Step-by-step explanation:

if there is a 1 out of 8 chance of getting a free burger,  convert that into 1/8. divide that by 5 and you get 0.025.

6 0
3 years ago
Please help me with this question :)​
777dan777 [17]

Answer:

The 3rd option is the correct answer.

Step-by-step explanation:

(-24 *|x|)/8= -30

-24*|x|= -30 *8

-24*|x| =-240

|x|= -240/-24

|x| =10

x= 10 or -10

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • HELP
    6·1 answer
  • Please help!!! Don’t understand
    8·1 answer
  • a science teacher needs to choose 12 out of 16 students to serve as peer tutors how many different ways can the teacher choose t
    9·2 answers
  • PLEASE HURRRYY!!!!
    5·1 answer
  • Troy's family is going to the beach for vacation. They plan to drive at the posted speed limit of 65 miles per hour and drive 5
    15·1 answer
  • a cell phone company charged 49.95 per month plus 0.05 per call minute i used 200 call minutes last month proportional or not pr
    7·1 answer
  • Draw a line representing the rise and a line representing the run of the line State the slope of the line in simplest form
    6·1 answer
  • I need help with this ASAP and can you explain so i can understand?!
    13·2 answers
  • Choose the triangle that seems to be congruent to △AEC.<br><br><br><br> △BFC<br> △ABD<br> △EFD
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!