1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
5

Write the linear equation that gives the rule for this table.

Mathematics
1 answer:
4vir4ik [10]3 years ago
3 0

Answer:

18=b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A recipe for apple cake needs 10 mL of baking powder, 70 mL of butter, 190 mL of sugar and 420 mL of flour. This is enough to ma
Pepsi [2]

20/8 = 2.5

multiply all the ingredients by 2.5

10 ml  * 2.5 = 25 ml of baking powder

70 *2.5 = 175 ml of butter

190 * 2.5 = 475 ml of sugar

420 * 2.5 = 1050 ml of flour

8 0
4 years ago
(6a-3b^2-a) + (b-4+7a^2)<br>Find the sum or difference
morpeh [17]
6a-3b^2-a+b-4+7a^2
goup like terms
7a^2-3b^2+6a-a+b-4
7a^2-3b^+5a-4
3 0
4 years ago
Can some one help me Please
USPshnik [31]
Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071

Divide by total cost of wall paper

1,071/771.25 = $1.38 per square foot
6 0
3 years ago
A local deli sells 4-inch sub sandwiches for $2.95. It has decided to sell a “family sub” that is 50 inches long. How much shoul
lilavasa [31]
You take 50/4 which equals 12.5

so now you say “well one sub is 2.95”
take that and multiply it by 12

12 x 2.95 = 35.4

then you take 2.95 and divide it by 2 that is 1.48

so now you take 35.4 + 1.48

the cost should be 36.88
5 0
3 years ago
BRAINLIEST WILL BE INCLUDED IF YOU HELP
Evgen [1.6K]

Answer:

12 and 28 is 4 next one is 375x2y then 588m2n2

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I really need help please ASAP!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP
    9·1 answer
  • Chad and his son go into a grocery store and need to buy bananas. Each banana costs $0.90 and Chad has a total of $11 to spend.
    5·1 answer
  • If h(x) = 3x – 1 and g(x) = -3x2 – 5, find h(g(x)).
    6·1 answer
  • Which of the following functions is graphed below?
    5·1 answer
  • how much does a bike with an acceleration of 2ms^-2 take to increase it's velocity from 10ms^-1 to 30ms^-1? help!! with explaina
    6·1 answer
  • Pleaseeeee help meee
    12·2 answers
  • PLEASE HELP! <br> *multiple choice*
    12·2 answers
  • Simplify your answer as much as possible<br> 4(u+8)-8u=12
    15·1 answer
  • 8. Find the GCF of *<br> 40x3 and 50x2
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!