20/8 = 2.5
multiply all the ingredients by 2.5
10 ml * 2.5 = 25 ml of baking powder
70 *2.5 = 175 ml of butter
190 * 2.5 = 475 ml of sugar
420 * 2.5 = 1050 ml of flour
6a-3b^2-a+b-4+7a^2
goup like terms
7a^2-3b^2+6a-a+b-4
7a^2-3b^+5a-4
Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071
Divide by total cost of wall paper
1,071/771.25 = $1.38 per square foot
You take 50/4 which equals 12.5
so now you say “well one sub is 2.95”
take that and multiply it by 12
12 x 2.95 = 35.4
then you take 2.95 and divide it by 2 that is 1.48
so now you take 35.4 + 1.48
the cost should be 36.88
Answer:
12 and 28 is 4 next one is 375x2y then 588m2n2
Step-by-step explanation: