1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
7

24 in 70 in What is the length of the hypotenuse?

Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]3 years ago
3 0

Answer:74inch

Step-by-step explanation:

Assuming this is a right triangle you do pythogreom theorm and get 74 inches

You might be interested in
Explain the difference between properties of equality and properties of inequality when solving equations and inequalities
algol [13]

Answer: An equality is a statement of equal measure. It stands for an absolute statement, without any leeway. That is, there is only a set number of solutions they can take.

Here is an example: x + 17 = 20

In this case, x can only take one solution because it is an absolute statement. Obviously, these can change, but conceptually, they will contain a set of answers a variable can take.

An equality with degree of n will inevitably have n number of answers a variable can take.

However, there are more solutions x can take for an equality. This is because inequality signs are a broader set of equality signs.

Example: x + 17 > 20

In the previous example, there was only one solution that x can take, namely x = 3. However, if we have an inequality, we're merely finding all sets of values x can take that will keep this statement true. In this case, there are an infinite amount of solutions, provided x is greater than 3.

Properties of inequalities vs equalities

This segment is quite tricky to grasp, because we are so used to the equality. The hardest section is to determine when to change the inequality sign. Whenever we multiply or divide by a negative number, we must flip the sign.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If an object on Jupiter has a mass of 25 kg, and the acceleration due to gravity is 24.5 meters per second per second, what is t
WITCHER [35]

Answer:

g=24.5m/s2

Step-by-step explanation:

hope i helped

8 0
3 years ago
What is the LCD of these fractions and why 3/5 and 3/4​
Nataly_w [17]

Answer:

wedf

Step-by-step explanation:

affwa

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The answer ............
suter [353]

Answer:

f^-1(x) = ( x + 6 )/4

Step-by-step explanation:

f(x) is the same as...y = 4x + 6....and then try to make x the subject of formula

y + 6 = 4x

x = (y + 6)/4....then when writing f^-1(x)...replace y with x

f^-1(x) = ( x + 6 )/4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • ABC is similar to DEF. Find the length of
    8·1 answer
  • Please help meh!!!!!!!!!!!!!!!! !
    5·2 answers
  • 2,000 in scientific notation
    12·1 answer
  • What is the solution of the inequality x/3 > 1?
    15·1 answer
  • Chose all the properties that were used to simplify the following problem
    13·1 answer
  • Ooooooooooooooooooooooooooo
    10·2 answers
  • Write in expanded form. Use parentheses to indicate multiplication.
    11·1 answer
  • 6
    10·1 answer
  • Compare the following to the parent function. Select all that apply.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP I DONT KNOW
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!