1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
10

A manufacturer of screened sweatshirts includes a shipping charge of $5.99 on all online orders. Customers also pay 2.5% tax on

their purchases. There is a linear relationship between c, the cost of the items purchased, and t, the total cost including shipping and tax. Select each statement that correctly represents the relationship between c and t. Mark all that apply. *
Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
8 0

Answer:

t = 1.025c + 5.99

Step-by-step explanation:

Recall : general for of a linear equation is given by :

y = mx + c

Given the following :

Item cost = c

Shipping charge = $5.99

Tax on purchases = 2.5%

Total cost, t

t = c + tax + shipping cost

Tax on purchase : 2.5% * item cost ; 0.025c

Shipping = $5.99

Hence,

Total cost, t = c + 0.025c + 5.99

t = 1.025c + 5.99

You might be interested in
Mr.Q's class is having a giveaway where his students can receive 100 classroom credits. He will pull names out of a hat and sele
Sladkaya [172]

Answer:

1/1560

Step-by-step explanation:

The chance of you winning is 1/40, since there are 40 students and you are one of those students. Since, you cannot win again once you win once, you are eliminated. This leaves us with 39 people left. The chances of your friend being chosen out of the 39 people left is 1/39. Now you must multiply 1/40 and 1/39. After multiplying, you get 1/1560.

7 0
3 years ago
Find the percent of decrease from 280 to 210. Round to the nearest tenth of a percent, if necessary.
Vlada [557]
To find the decreased percentage,here's what we can do:
\frac{originl \: value - new \: value}{originl \: value}  \times 100\%

In this case,the eqaution would be:
\frac{280 - 210}{280}  \times 100\% \\  =  \frac{70}{280}  \times 100\% \\  =  \frac{1}{4}  \times 100\% \\  = 25\%
Hope it helps!
5 0
4 years ago
PLEASE ANSWER ASAP Which function has a constant additive rate of change of –1/4?
Hatshy [7]

Answer:

the first graph

Step-by-step explanation:

The first one  - y = 1/4x + 3/2.

sorry im a bit late but hopefully this helps

6 0
3 years ago
Verify the identity. Justify each step.
pishuonlain [190]
From the trigonometry:

tan θ = (sin θ) / (cos θ)
cot θ = (cos θ) / (sin θ)

∴ tan θ + cot θ = (sin θ) / (cos θ)  +  (cos θ) / (sin θ)
  = [ sin² θ + cos² θ]/( sin θ cos θ) = 1 /( sin θ cos θ )


note :   sin² θ + cos² θ = 1

6 0
3 years ago
A candy company puts 9 gumdrops in each bag. How many gumdrops will the company need to fill 21 bags?
vodomira [7]

Answer:

189 gumdrops

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help?<br> I'm so lost...
    5·1 answer
  • A translation is applied to the triangle formed by the points A(−1, 4) , B(−1, 10) , and C(3, 6) . The image is the triangle tha
    11·2 answers
  • Dante is solving the system of equations below.
    14·2 answers
  • 3. What is the area of the triangle shown below?<br> [= 25 m<br> 140°<br> a =40 m<br> B
    12·1 answer
  • 51.03 is 88% of what number
    13·1 answer
  • 6) on Monday, 350 students went on a trip to the zoo. All 8
    8·1 answer
  • Guyssss I really need help on this high school and up. I’m doing corrections so it’s not c
    12·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • Help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    8·1 answer
  • Find x. Round your answer to the nearest integer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!