1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
8

A sample of adults was asked to choose their favorite sport to watch from a list of four sports.

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
7 0

Answer:

15/39

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Better to be a free bird than a captive king
Cerrena [4.2K]
What is the question?
5 0
3 years ago
The function f is defined by f(x) = x^2-2x-24<br> if f (x + 3) = x^2+kx-21, what is the value of k?
vova2212 [387]
Take this for example

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
25 tons equals how many pounds?
charle [14.2K]

It equals 50,000 pounds

6 0
3 years ago
The volume of this sphere is 972π cubic inches what is it's radius recall the formula<br>​
Lelu [443]

Answer:

r = 9 that's your answer.

Hope it's correct, appreciate if you could let me know

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A wave with a frequency of 24Hz has a wavelength of 6 meters. At what speed will this wave travel?
Len [333]

Answer:144 meter per second

Step-by-step explanation:

Frequency =24 hertz

Wavelength =6 meters

Speed =frequency x wavelength

Speed =24 x 6

Speed =144 meter per second

8 0
3 years ago
Other questions:
  • My question is 7/8*8/9
    12·1 answer
  • Which mixed number is greater 5 7/24 or 5 5/16
    12·2 answers
  • 10. Mrs. Simon is trying to find the amount of floor
    15·1 answer
  • Please help me !!!! and explain !
    9·1 answer
  • Test the given claim. Identify the null​ hypothesis, alternative​ hypothesis, test​ statistic, P-value, and then state the concl
    14·1 answer
  • Can you help me with both of them
    13·1 answer
  • An arts academy requires there to be 5 teachers for every 90 students and 3 tutors for every 30 students. How many students does
    8·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Help me pleaseeeeeeeeeeee
    13·2 answers
  • While measuring specimens of nylon yarn taken from two spinning machines, it was found that 9 specimens from the first machine h
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!