1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
13

Hank and Debra each own two milking cows

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]2 years ago
4 0
Is there supposed to be a picture attached?
You might be interested in
How do you write 125.06 million dollars in at least four different ways.
Ludmilka [50]
$125,060,000

one-hundred twenty-five million, and sixty thousand dollars

I mean 125.06 in fraction form is 6253/50, if that works great.

125.06 million dollars, if you can use the number in the question.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
70% of kids who visit a doctor have a fever, and 40% of kids who visit a doctor have a sore throat. If the probability that a ki
krek1111 [17]

Answer:

52.5%

Step-by-step explanation:

Let A be kids who have a fever, and B be kids who have a sore throat, so

Based on the given information we have

P(A) = 70%, P(B) = 40%, and P(B|A) = 30%   (B|A is read as "B given A", which means probability of B happening given that A has already happened)

We are asked to find P(A|B), the probability of a kid having a fever given that we already know he has a sore throat.

Step 1:  First find P(A and B), this is the probability of a kid having both a fever and a sore throat.  We use the formula

        P(B|A) = P(A and B)/P(A)    

We have 2 of these values listed above, so we plug them in...

       30% = P(A and B)/70%

 This give us a value for P(A and B) which equals 21%  [multiply both sides by 70% to isolate P(A and B), (30%)(70%) = 21%]

Now we flip the equation to P(A|B), which is

     P(A|B) = P(A and B)/P(B)

We have 2 of the values, so we plug them in...

     P(A|B) =  21%/40%

  This gives us a value of 52.5%   (divide 21% by 40%)  

6 0
3 years ago
Simple geometry please help<br><br> Find KL. Round to the nearest hundredth.
vivado [14]

Answer:

KL ≈ 1.94

Step-by-step explanation:

Using the cosine ratio in the right triangle

cos48° = \frac{adjacent}{hypotenuse} = \frac{JL}{KL} = \frac{1.3}{KL} ( multiply both sides by KL )

KL × cos48° = 1.3 ( divide both sides by cos48° )

KL = \frac{1.3}{cos48} ≈ 1.94 ( to the nearest hundredth )

6 0
3 years ago
Brenda had bowling scores of 92, 110, 85, 78, and 96. She completed the steps below to determine the score she needs in her next
Simora [160]

Answer:

The mistake is evidently in the addition of the first 5 bowling scores

Step-by-step explanation:

Brenda had bowling scores 92, 110, 85, 78, and 96.

She needs one more bowl to get an average of 96.

Let the last bowl score = x

(92 + 110 + 85 + 78 + 96 + x)/6 = 96

(92 + 110 + 85 + 78 + 96 + x) = 96×6 = 576

461 + x = 576

x = 576 - 461 = 115

The mistake is evidently in the addition of the first 5 bowling scores, the score for the 5th bowl was excluded, maybe because it was coincidentally 96 too.

She added (92 + 110 + 85 + 78) instead of (92 + 110 + 85 + 78 + 96), so, the score needed for the last bowl to get an average of 96 is actually 115, not 211.

Hope this Helps!!!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the slope of the line ? please help
DaniilM [7]

Answer: -2/1 is the slope

Step-by-step explanation: hope this helps<3

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me idk what this is
    8·2 answers
  • Landon is entering the science fair. He has a budget of $115. He has spent 20% of the money on new materials. How much does Land
    11·2 answers
  • 5 POINTS!! Please answer and show work! thank you so much :)))​
    12·1 answer
  • Which is warmer -13c or -10
    7·1 answer
  • Natalie works at a toy shop and earns $43 per day. She earns an extra $3 for each toy she sells. If Natalie wants to earn at lea
    12·1 answer
  • . Estimate the sum of 405 and 385 by<br>rounding to the nearest hundred. Explain<br>​
    5·2 answers
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • 1. What equation is modeled with the following number line? A. 7 – 3 = 4 B. 4 + 3 = 7 C. 3 + 4 = 7 D. 7 – 4 = 3
    12·2 answers
  • Find an equation of the line with slope 15 passing through the point (10,9)​
    9·1 answer
  • Out of110110students,6666areabsentabsent. What percentage of the students areabsentabsent?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!