1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
8

Which expression is equivalent to 4(3/4y - 2 + 1/2y? chose all that apply ​

Mathematics
1 answer:
timama [110]3 years ago
6 0

Answer: Looks like u already answered the question

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How to find the measure of an exterior angle on a triangle
nexus9112 [7]
Hi there!

There are many ways to find the measure of an exterior angle of a triangle. I'll explain the easiest method to you. As you can see in the image, a line is drawn extending a side of the triangle. In order to find the measure of the exterior angle, we can subtract the measure of the adjacent interior angle from 180 (a straight angle). Doing this subtraction will give us the measure of the exterior angle.

Hope this helps!! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Roopesh has $24 dollars to spend on a birthday gift. The store where he is shopping has a sale offering $5 off the regular price
Natasha2012 [34]

Answer:

r ≤ 29, r-5

The sale price can be compared with the regular price, r-5 ≤ 24

Step-by-step explanation:

Amount to spend = $24

Regular price = r

Sale = $5

Sale Price = r-5

The regular price will be $5, at the max, more than the amount Roopesh has to spend.

The sale price will be $24 or less than that for Roopesh to afford.

Inequality for regular price:

r-5 ≤ 24

r ≤ 29

So, the product Roopesh can afford is $29 or less than that.

What is the unknown? r ≤ 29

Following expression can represent the sale price:

Sale price = r-5  

The sale price can be compared with the regular price with the following:

Inequality representing the situation: r-5 ≤ 24

3 0
3 years ago
To make 100g of jam you need 23g of strawberries, 51g of blackberries and the rest should be
Gelneren [198K]
More explain please?????
8 0
3 years ago
3a+7+2(3+a) simpilify
Vladimir [108]

Answer: The answer is 5a+13

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
1) Give 5 examples of a difference of two perfect squares
Katyanochek1 [597]

ᴀɴsᴡᴇʀ:

<u>1.Example, x²-25 can be factored as (x+5)(x-5).</u>

<u> </u>

<u>2.This method is based on the pattern (a+b)(a-b)=a²-b², which can be verified by expanding the parentheses in (a+b)(a-b).</u>

<u> </u>

<u>3.When an expression can be viewed as the difference of two perfect squares, i.e. a²-b², then we can factor it as (a+b)(a-b). For example, x²-25 can be factored as (x+5)(x-5).</u>

ʜᴏᴘᴇ ɪᴛ ʜᴇʟᴘs!

☞︎︎︎ᴄᴀʀʀʏ ᴏɴ ʟᴇᴀʀɴɪɴɢ☜︎︎︎

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the interquartile range of the data set (WILL MARK BRAINLIEST)
    15·1 answer
  • 1. Each crayon costs $3.00 and each egg costs $5.00. How much do 80 crayons cost?
    9·1 answer
  • So how do you do ratios and rates and portions im failing in math and i dont know what to do can you help?
    9·1 answer
  • The mean potassium content of a popular sports drink is listed as 145 mg in a 32-oz bottle. Analysis of 26 bottles indicates a s
    11·1 answer
  • A store is having a buy one get one 30% off sale. During the sale Christopher buys two pairs of shoes that each have a regular p
    14·1 answer
  • I need your help plz
    11·1 answer
  • What is AC? Giving brainliest
    8·1 answer
  • What is the area of this parralelogram? h=4 inch b=7 inch
    13·2 answers
  • Suppose you own 1 stock of Amazon and it cost $750 to buy it. After you buy the stock, it increases by 100%.
    7·2 answers
  • Solve the equation, and check the solution. <br> 4n=9
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!