1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
9

What is the additive inverse of -2 + 8i?

Mathematics
1 answer:
tatuchka [14]3 years ago
8 0

Answer:

2 - 8i

Step-by-step explanation:

The additive inverse of something is basically the opposite of it. Another way to say this is that when you add the additive inverse to -2 + 8i, it will equal 0.

<u>An example:</u>

The additive inverse of 7 is -7 because not only is it the opposite, but also when you add 7 and -7, it equals 0.

<u>To solve</u>

So all you need to do is find the opposite of -2 + 8i. You can write it as:

-(-2 + 8i)  With the negative in the front because we want to find the opposite.

This then equals:

2 - 8i

You can check your answer by adding -2 + 8i and 2 - 8i to see if it equals 0:

(-2 + 8i) + (2 - 8i)  →  and it does equal 0

<u>ANSWER:</u> 2 - 8i

Hope you understand and that this helps with your question! :)

You might be interested in
2x + 16y + z = 7<br> x+2y-z = -1
Georgia [21]

Answer:

ㅎ 포토 타임 왔습니다

Step-by-step explanation:

по поводу того что бы не можете дозвониться не смогла найти

5 0
1 year ago
Jamie took 20 pieces of colored paper and put them in a hat. Eight pieces were red, four pieces were blue, and the rest were gre
Igoryamba
To find this just put 8 over 20 because that is how many red pieces there are divide the equation and you will get 0.4 so I would say the answer is A.
7 0
2 years ago
Please help me i dont understand ​
Alex17521 [72]

Answer:

It is linear. It is linear because it is a strait line which means that it is a function. A not linear line would look like a noodle.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP! The best answer get brainliest!!
Vinvika [58]

Answer:

1. A

2. B

Hopefully this is right.

Can i have brainliest?

8 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum and write it in standard form<br> (6x^3+3x^2+3)+(2x^3−5x+1)
    9·1 answer
  • A patients medication is decreased 25 milligrams per day for one week what is the number of change
    9·1 answer
  • PLEASE HELP! HURRY!<br>QUESTIONS ARE IN THE PICTURE
    12·1 answer
  • Which expression makes the equation true?
    6·1 answer
  • Solve the equation:<br>x-7=18
    9·1 answer
  • As a company manager for the Quick Money Business there is a 0.40 probability that you will be promoted this year. There is a 0.
    11·1 answer
  • A minibus drives at a constant speed of 92 km/h. How long will it take to travel a distance of 276 km?
    13·1 answer
  • Which of the expressions are equivalent to the one below? 5x(3+7)
    8·2 answers
  • A population of fish starts at 8000 and decreases by 6% per year. use an exponential function defined the population of fish in
    15·2 answers
  • Choose whether the expression is a result of multiplying
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!