To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12
22.68 ÷ 12 = 1.89
Therefore, each gallon of gas costs $1.89
Hope this helps you
-AaronWiseIsBae :)
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
as y goes up 3 x goes up 4
Answer: x= 5
Step-by-step explanation:
8x+32=1/5(25x−15)−4x
8x + 32 = <u>25x -15</u> - 4x <u><em>- 25x -15/ 5</em></u>
5
8x + 32 = 5x -3 - 4x
8x + 4x - 5x = -32 - 3
7x =-35
x = 35/7
x= 5
Use the formula S=P-PD
S is sale price, original price is P, and PD is discounted percent,
276.25=P-P(.65), I turned the percent into a decimal.
276.25=P(1-.65)
276.25=P(1-.65)
276.25=P(.35)
Now cross multiply.

Hope this helps, now you know the answer and how to do it. Stay healthy and safe and HAVE A BLESSED AND WONDERFUL DAY! :-)
- Cutiepatutie ☺❀❤
Answer:
22.5km per hour
Step-by-step explanation: