Step-by-step explanation:
1\5 ÷3/7=7/15
3/7 multiply by 7/15=1/5
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
The required simplified value of $10.40 to $13.12 is $2.72.
Given that,
To determine the simplified value of $10.40 to $13.12.
<h3>What is simplification?</h3>
The process in mathematics to operate and interpret the function to make the function or expression simple or more understandable is called simplifying and the process is called simplification.
Here,
In the question, asked about the difference between the numbers
$10.40 to $13.12
= 13.12 - 10.40
= $2.72
Thus, the required simplified value of $10.40 to $13.12 is $2.72.
Learn more about simplification here:
brainly.com/question/12501526
#SPJ1
Answer:
38.60mm
Step-by-step explanation:
Step one:
Given data
We are given that the dimension of the triangles are length 23 mm and 31 mm
Let us assume that the triangle is a right angle triangle
Step two:
Applying the Pythagoras theorem we can find the third as

square both sides
z= √ 1490
z= 38.60mm
Hence a possible dimension of the third side is 38.60mm