The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)
1 answer:
Answer/Step-by-step explanation:
Part A:
The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.
Slope = y/x = ⁵/2
Part B:
Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.
You might be interested in
Answer:
The substance decays by 7.5% every year
Step-by-step explanation:
Answer:
The perimeter is 16 units
Step-by-step explanation:
Add up all the sides together
1+1+7+7 = 16
Answer:
56.52 units²
explanation:
- We should know circle's area: πr²
- Then the semi circle shall have half area, so formula: (1/2)πr²
Steps:
Using the formula:
→ (1/2)πr²
→ (1/2)(3.14)(6)²
→ 56.52 units²
Take me the brayniest.i hope it was helpful
Answer:
C. 2x² + 6x - 1 = 0
Step-by-step explanation:
2x² - 3 = -6x - 2
2x² - 3 + 6x = -6x + 6x - 2
2x² - 3 + 6x = -2
2x² - 3 + 6x + 2 = -2 + 2
2x² + 6x - 1 = 0
Hope that helps.