1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
6

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
4 0

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

You might be interested in
What is the solution to the system of equations graphed below? y = -2x - 3 y = 3x + 2 O A. (-1,1) B. (0,2)​
Grace [21]
Answer:

A. (1-,1)

How ?: Just plug in -1 in the x spot and 1 in the y spot on both sides... If answers are the same that’s the answer.
3 0
3 years ago
What is 2/3 of $300?
wel
Well one third is 100
 so two thirds must be 200
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Show that (1 + 2V3)2 = 13 +4V3
umka2103 [35]
Answer is 072 i think
7 0
3 years ago
Which system of equations is graphed below
pychu [463]

Hello. I could help you with this question because i'm actually learning that too. Just create another question showing the entire graph so that I could help you.

7 0
3 years ago
One type of insect is 0.0052 meters long. What is the lenght in scientific notation
Ket [755]

Answer:

5.2 × 10^{-3}

Step-by-step explanation:

a number in scientific notation is expressed as

a × 10^{n}

where 1 ≤ a < 10 and n is an integer

write 0.0052 as a number between 1 and 10, that is 5.2

we have to the move the decimal point 3 places to the left to retain it's value

3 places left means n is - 3

0.0052 = 5.2 × 10^{-3}


8 0
3 years ago
Other questions:
  • - 5/x any values of variable for ehich each rational expression is undefined
    6·1 answer
  • Plzzz help will give BRAINLIEST to RIGHT answer!!!!!!! And thanks!!
    10·2 answers
  • Which point represent 110 on the number line below
    14·1 answer
  • Twelve mangoes are to be shared in the ratio of 2:3:1.How many mangoes will each person get​
    9·1 answer
  • What is the factored form of r^27-s^30
    13·2 answers
  • I need help due by the end of today
    6·1 answer
  • 7.3×9.6 =<br> Show work<br> Multiply decimals
    11·1 answer
  • Hurryyy!!!!!<br> and plz explain why
    7·2 answers
  • Is this table a function?
    13·1 answer
  • A school wants to buy a chalkboard that measures 4 feet by 6 feet. The chalkboard costs $7.21 per square foot. How much will the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!