1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
6

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
4 0

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

You might be interested in
Dracula's bill at the restaurant was $54.83. He left a tip of 15%.
vagabundo [1.1K]

15% as a decimal is 0.15

Multiply the amount of the bill by the percentage:

54.83 x 0.15 = 8.22

The tip was $8.22

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
TODAY IS MY BIRTHDAY I WILL BE GIVING BRAINLIST PLS HURRY AND HELP!!!!!!!!!
Sphinxa [80]

Answer: HAPPY BIRTHDAY :)))

the answer is C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Noah painted 3/20 of a fence in 1/2 a day how many days will it take him to paint the entire fence
Scorpion4ik [409]

Answer:

approximately 7 days

Step-by-step explanation:

20 ÷ 3 = 6.6 repeating, round up to 7 days

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nick had 3 1/4 bottles of water for his wrestling practice when he finished he had 124 bottles of water left he said he used to
Ostrovityanka [42]
Nick had 3 1/4 bottles before, and he had 1 2/4 bottles left, so that means
3 1/4 - 1 2/4 =  1.75
1.75= 1 3/4.
So, I do not agree with nick.

Hope this helps!!!   :)
8 0
3 years ago
What is 788.48 plus 7% rounded to the nearest cent
AveGali [126]

Answer:

$843.67

Step-by-step explanation:

1% = 7.8848

7.8848 x 7 = 55.1936

788.48 + 55.1936 = 843.6736

Rounded to nearest cent = $843.67

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is true of any triangle created by points U, V, and any point on RT other than S?
    8·2 answers
  • 3 to the 10th power = 3 to the 7th power times x to the 3rd power (solve for x)
    7·1 answer
  • Look at the figure below: an image of a right triangle is shown with an angle labeled y If sin y° = 7 divided by q and tan y° =
    8·1 answer
  • 1)the middle value thats lies halfway along the sequence is the
    9·2 answers
  • Rodrigo practiced playing the guitar for 15 1/3 hours over the past 3 weeks. He practiced for 6 1/4 hours during the first week
    8·1 answer
  • A factory produces 37,650 T shirts in a 30-day month.
    7·2 answers
  • Hello, I need help to figure out the arc measure of AH and GC. Could someone please give me the answer as well as the work ?
    5·1 answer
  • I will give brainlest!!!!BUNCH OF POINTS
    14·2 answers
  • Write y= 2/3 x +7 in standard form using integers
    7·1 answer
  • Pipe A can fill 3 tanks in 8 minutes. Pipe B can fill 5 tanks in 10 minutes. How long will it take for them to fill a single tan
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!