1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
2 years ago
6

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]2 years ago
4 0

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

You might be interested in
Evaluate f(x)=3x-6 when x=2 and x=-4
stiks02 [169]

Answer:

Step-by-step explanation:

Plug in the x

f(2) = 3(-4)-6

2 = -12 - 6

2 = -18

4 0
3 years ago
Who's good at algebra 1?<br><br> cause i need URGENT HELP!!!!
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

me

Step-by-step explanation:

cuz i am

3 0
3 years ago
Determine the width of the garden. Nina must put 60 feet of fencing around her rectangular garden. The length of the garden is t
olchik [2.2K]
Ok so you already have the formula so basically plug in the numbers (6,7,8,9) into the equation till you find the one that makes a true statement.
2*6+2(2*6+3)= 42
do the same for the rest and you will find that 9 is the width
2*9+2(2*9+3)=60
6 0
3 years ago
The gym teacher has 13 playground balls for the 4 fourth grade classroom
oksian1 [2.3K]

Answer:

3-4

because 12 ÷4 is 3 but there is 13 so you add 1 ball so in each there is

4 3 3 3

6 0
3 years ago
COMPOSITE FIGURES!!! can you please help​
Len [333]
I believe it would be 470 cm.

For the blue figure, there are two 2 by 2 panels and three 7 by 2 panels that would be exposed to the surface

So (7•2)•3 = 42 and (2•2)•2 = 8 so 42•8=50

The green panel is made up of four 12 by 7 panels and two 7 by 7 panels, with one of them being covered with a 14 cm part.

So (7•12)•4 = 336 and 7•7 = 49. The top part would be 49-14=35 so 336 + 49 + 35 = 420

And 420 + 50 = 470

Please correct me if I am wrong, have a good day!
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the following is closest to how much the gas would c
    9·1 answer
  • Please help me do this one complicated and confused
    13·2 answers
  • Express each ratio as a fraction in simplest form. Hint: 1 yard = 3 feet.<br><br> 9 yards to 48 feet
    13·1 answer
  • What is the x-intercept and the y-intercept of the graph of 2x+6y=18
    11·1 answer
  • How do you subtract 3/4-3/8 using simplest form
    5·1 answer
  • 77- -145= 77 minus negative 145 =
    6·2 answers
  • Solve in simplest form<br><br> 15 3/5 - 3 2/7
    10·1 answer
  • There is a leak in the ceiling due to snow. John is planning to use a bowl
    9·1 answer
  • Which function displays the fastest growth as the x-values continue to increase?
    13·1 answer
  • How many sides has a regular polygon whose sum of interior angles is 540degrees​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!