1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
9

PLS HELP !! WILL GIVE YOU BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
daser333 [38]3 years ago
4 0

Answer:

I think it is the second one

Step-by-step explanation:

You might be interested in
625 revolutions in 223 seconds<br><br> Find the unit rate.
krok68 [10]

Answer:

2.802691 revolutions per second

Step-by-step explanation:

You can round to the nearest whole number making it 3 revolutions per second

7 0
3 years ago
The scale factor for two similar rectangles is 4. If the area of the smaller rectangle 7m^2, what is the area of the larger rect
nydimaria [60]

Answer:

A. 112 m^2

Step-by-step explanation:

If the scale factor is 4, the area of the larger figure is 4^2 times that of the smaller one.

... (7 m^2)·4^2 = 112 m^2

_____

The scale factor for area is the square of the scale factor for linear dimensions. When we talk about a scale factor without qualification, we mean the scale factor for linear dimensions.

3 0
3 years ago
What is the 10th term in the pattern with the formula 9n + 9?
Studentka2010 [4]
A(10) = <span>9(10) + 9= 90+9 =99

---------------------------------------------</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the state fair 4 employees were paid $8.20 an hour to work at a corn-dog stand. They worked for 10 hours at regular pay and t
Katen [24]

Answer:

<u>The four employees earned $ 452.80 in total</u>

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information given to us to answer the question correctly:

Hour rate = $ 8.20

Overtime hour rate = $ 2.20 extra

Regular hours = 10

Overtime hours = 3

Number of employees = 4

2. How much money did they earn in total?

Let's find out the individual pay for an employee and then we'll calculate the pay for the 4 employees:

Individual pay = 10 * 8.20 + 3 * 10.40

Individual pay = $ 113.20

Total pay = Individual pay * 4

Total pay = 113.20 * 4

<u>Total pay = $ 452.80 </u>

6 0
3 years ago
Which classification correctly describes the polygon?
sergiy2304 [10]
Answer is (A) because it is concave and it has 8 sides
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Are the data shown in this line plot skewed left, skewed right, or not skewed?
    11·2 answers
  • What is 35/60 simplest form
    12·2 answers
  • Nina goes to the supermarket 0, 1, or 2 times in a week. The probability that she goes 0 days is 0.2, the probability that she g
    14·1 answer
  • N x 1 = n is what property?
    12·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • Approximate value of x and why
    5·2 answers
  • 6-2x=y 14+3x=y plzzz helllllllllllllllp
    10·1 answer
  • Two airplanes left the same airport and arrived at the same destination at the same time. The first airplane left at 8:00 a.m. a
    14·1 answer
  • Using only numbers in the following list,
    14·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (4,7) and has a slope<br> of -1/4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!