1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
3 years ago
9

Write the standard equation of a circle with a center (2,-8) and radius 9

Mathematics
1 answer:
Anna11 [10]3 years ago
6 0

The standard equation of a circle:

(x-h)^2+(y-k)^2=r^2

(h, k) - center

r - radius

We have:

(2, -8) → h = 2, k = -8

r = 9

Substitute:

(x-2)^2+(y-(-8))^2=9^2\\\\(x-2)^2+(y+8)^2=81

You might be interested in
HELP PLEASE!! this is 8th grade math btw
natima [27]

Answer:

the 2nd one

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A circular tabletop has a diameter of 2.1 m. what is its area​
galben [10]
The answer is A≈3.46m²
8 0
3 years ago
4p = 14.4<br> What is the value of p?<br> A. 3.6<br> B 3.8<br> C.10.4<br> D.57.6
4vir4ik [10]
The answer to your question is A.

answer: 3.6
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
4 15/16+7 3/4 simplest form
stealth61 [152]
the answer is 203/16 or 12.6875
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a school, 147 students at least play one sport. this is 60% of the students at the school. how many students are at the schoo
    15·1 answer
  • Construct an equation that has n = 6 as its solution. Use n on both sides of the equation.
    10·1 answer
  • Lucia has 3.5 hours left in her workday as a car mechanic. Lucia needs 1/2 of an hour to complete one oil change.
    10·2 answers
  • UPS charges $7 for the first pound, and $1 for each additional pound. FedEx charges $5 for the first pound and $2 for each addit
    13·2 answers
  • 50 POINTS, HELP
    7·2 answers
  • What is the correct word form of 12.607?
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to -15x + 39?
    7·2 answers
  • -12x + 12 = 4 - 15x + 9
    11·1 answer
  • At the red box, you can rent DVDs for $1.75 each per day, or you can get unlimited rentals for a monthly fee of $30. At most, ho
    10·1 answer
  • The slope of the base of an equilateral triangle is -1 and the vertex is the point ( 2 , -1 ). Find the equation of the remainin
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!