If f(x) is an inverse of g(x),
when
f(x)=y
g(y)=x
aka
f(g(x))=x
g(f(x))=x
basically, the values should be swiched
example
f(x)=
(1,2)
(2,3)
(4,5)
then g(x)=
(2,1)
(3,2)
(5,4)
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer:
3⅜ in²
Step-by-step explanation:
2 ¼ in × 1 ½ in
9/8 × 3/2
27/8 in²
3 ⅜ in²
It is irrational because it’s not terminating (please hit “thanks”
HERE IT IS!!!
I HOPE THIS IS GOOD ENOUGH