1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
12

(6m³n)²(-4m⁵n) must be simplified​

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
8 0

Answer:

-144m^11n^3

Step-by-step explanation:

-(6m^3)^2 x 4m^5n

-36m^6n^2 x 4m^5n

Answer:

-144m^11n^3

You might be interested in
Someone please say the correct answer!
algol [13]
2nd, 4th, and 5th answers are correct
8 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 12X + 4X +20?
BabaBlast [244]

Answer:

12x + 4x + 20

4(3x + x + 5)

4(4x+5)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZZZ HELP ME Find the sum
mario62 [17]

Answer:

27 \frac{2}{3}

Step-by-step explanation:

Ok, so first substitute x for 4 in

"g(x) = 5x + 1", and x for 3 in

"k(x) = 2/x + 2x". Now you got:

g(4) = 5(4) + 1

k(3) = 2/(3) + 2(3)

Now you can solve each individually.

g(4) = 5 × 4 = 20

20 + 1 = 21

g(4) = 21

k(3) = 2 × 3 = 6

6 + 2/3 = 6 2/3

k(3) = 6 2/3

g(4) + k(3) = 21 + 6 2/3 = <u>27 2/3</u>

Hope this helps :)

7 0
2 years ago
when gail goes on a hike she always packs a ratio of 20 protien bars to 15 water bottles in her backpack . for a short hike ,gai
dimulka [17.4K]

Answer:

  4 bars

Step-by-step explanation:

Gail's ratio of bars to bottles is ...

  20 : 15 = 4 : 3

For 3 bottles, she should pack 4 bars.

8 0
3 years ago
Answer my question 4 u could get 10 points
Greeley [361]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

Split the trapezoid into parts, a rectangle and a triangle. The dimensions of the rectangle will be 3 and 8, so 3*8=24. 24 is part of the answer. The dimensions of the triangle are 4 and 3, and 4*3/2 is 6, so 6 is the other part of the answer. 24 + 6 = 30.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The answer for 10 2/3×31/8 rounded to the nearest whole number?
    10·1 answer
  • A jar contains 3 black marbles, 4 white marbles and 5 striped marbles. If a marble is picked at random, what is the probability
    7·2 answers
  • There are 53 oranges in a box that contains a total of 77 pieces of fruit. How many oranges need to be added so that the box con
    15·1 answer
  • A waitress sold 10 ribeye steak dinners and 18 grilled salmon dinners, totaling $590.39 on a particular day. anither day she sol
    5·1 answer
  • 4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?
    14·1 answer
  • Evaluate the function when x = -3
    7·1 answer
  • Which of the following is NOT a type of poem
    10·2 answers
  • What is the range of g(x) = -2|x + 3| + 2?
    5·1 answer
  • How much does a kid's pizza cost? Enter your answer with a dollar sign and decimal point. Remember, the pizza costs 6 cents per
    6·1 answer
  • Hi, can you help me with this problem?A manufacturer has a monthly fixed cost of $42,500 and a production cost of $6 for each un
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!