Answer:
$1.13
Step-by-step explanation:
Since 6 pound bag of oranges costs $6.78...

Now, let's divide 6.78 in to 6 to find our unit price.

Now we know 1 pound, (our unit price), costs...
Answer:
-12w^3 + 30w.
Step-by-step explanation:
–6w(2w^2 - 5) Using the distributive law:
= -6w* 2w^2 - 6w*-5
= -12w^3 + 30w.
Answer:

Step-by-step explanation:



Reducing 3 from numerator and denominator,

Answer:
Volume = length x width x height.
You only need to know one side to figure out the volume of a cube.
The units of measure for volume are cubic units.
Volume is in three-dimensions.
You can multiply the sides in any order.
Which side you call length, width, or height doesn't matter.
Step-by-step explanation:
Volume = length x width x height.
You only need to know one side to figure out the volume of a cube.
The units of measure for volume are cubic units.
Volume is in three-dimensions.
You can multiply the sides in any order.
Which side you call length, width, or height doesn't matter.
Answer is $330.63 because 15% of 287.5 is 43.125 then you add 47.125 to 287.5 and get 330.63