1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
2 years ago
15

20) Write a division number story with an answer of 1/4. Be sure to ask a question.

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]2 years ago
4 0

Answer:

Story: <em>Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.</em>

Step-by-step explanation:

Given

Answer = \frac{1}{4}

Required

Write a division story

A division story could be:

Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.

Solving the above problem, we have:

Apples = 8

Total\ Cost =\$2

The cost of each is:

Each = \frac{Total\ Cost}{Apples}

Each = \frac{2}{8}

Simplify fraction

Each = \frac{1}{4}

You might be interested in
The enrollment in college A may be modeled by y = 0.025x + 1.45, and the enrollment in college B may be modeled by y = 0.037x +
Brrunno [24]

The first one would be it.


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A circle is the set of all points that are the same distance from one given point. find an example that contradicts this definit
lyudmila [28]

The accurate definition is that the circle that's closest to the 2 dimensional figure where all the set of point in the plane should be equal distance.

<h3>How to illustrate a circle?</h3>

A circle simply means the set of all the points that are the same distance from a given point.

In this case, the contradiction is that the definition should be applied to three dimensional space so that it will be a sphere.

The accurate definition is that the circle that's closest to the 2 dimensional figure where all the set of point in the plane should be equal distance. A example is a point or line.

Learn more about circle on:

brainly.com/question/24375372

#SPJ1

4 0
2 years ago
Find the scale factor that was used
zimovet [89]
Scale factor is 2
30/15 = 2
20/10 = 2
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP!! A student randomly guesses the answers to two true-false questions. Describe and correct the error in finding the pro
Nitella [24]

Answer:

The student was wrong. The probability is actually 1/4.

Step-by-step explanation:

Let's say you have question A and question B. You could have incorrect on A, and incorrect on B. Or, you could have incorrect on A, but a correct on B. Or, you could have an incorrect on B, but a correct on A. Or, both could be correct. <em><u>Since there are 4 different possibilities, the actual probability is 1/4.</u></em>

6 0
3 years ago
Plz help this is due today AND NO LINKS OR GROSS PICTURES OR I REPORT
Zina [86]

Answer:

I think its A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve -2x^2 + 10x + 9 =0 by using completing the squares and give u r answer to two decimal places
    14·2 answers
  • I not sure how to do B of this question
    6·1 answer
  • The area of the scale model of a playground is 6 square yards. The scale model is enlarged by a scale factor of 3 to create the
    13·2 answers
  • Edith babysits for x hours a week after school at a job that pays $4 an hour. She has accepted a
    11·1 answer
  • The summer youth camp is going on an excursion to atlantis Amusement Park. 50% of the 78 students that are going want to go to t
    12·1 answer
  • Solve x^2 - 6x + 63 = 0 in a + bi form
    8·1 answer
  • Does the set 16,20,25 represent a Pythagorean triple?
    12·2 answers
  • I need help with these three questions
    12·1 answer
  • What is the next term in the multiplication, or geometric, pattern that begins 17, 68, 272?
    15·1 answer
  • A number five times is twenty five.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!