20) Write a division number story with an answer of 1/4.
Be sure to ask a question.
1 answer:
Answer:
Story: <em>Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.</em>
Step-by-step explanation:
Given

Required
Write a division story
A division story could be:
Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Solving the above problem, we have:


The cost of each is:


Simplify fraction

You might be interested in
Answer:
- We need to distribute the values
- Hence [-4 0: 0 - 2 ] +[0 -3: 5 -4] X + [ 0 -3: 5 -4 ] = [19 -27 : 10 -24]
Answer:
You can use a number line to subtract -6 from -7. The difference is -1.
Wjdhiqhdydhhwjebfksomern
Enchiladas

so if x = -1, let's plug that in the second equation
-5(-1)+y = 5
5+y = 5
y = 0